Notowania

marsz
05.10.2008 17:24

Marsz Nadziei i Życia na rzecz chorych na białaczkę w Krakowie

Marsz Życia i Nadziei, odbywający się w sobotę i niedzielę w Krakowie, zainaugurował Ogólnopolski Miesiąc Walki z Rakiem.

Podziel się
Dodaj komentarz

Marsz Życia i Nadziei, odbywający się w sobotę i niedzielę w Krakowie, zainaugurował Ogólnopolski Miesiąc Walki z Rakiem.

W zamierzeniu organizatorów, Fundacji Urszuli Smok "Podaruj Życie", impreza ma mieć charakter cykliczny.

Jej celem jest nagłośnienie idei dawstwa szpiku, pomoc krakowskim ośrodkom przeszczepiania szpiku i onkologii oraz przybliżenie społeczeństwu problemów osób chorujących na białaczkę i inne choroby krwi.

W sobotę i niedzielę krakowskim magistracie utworzono punkt informacyjny dla potencjalnych dawców szpiku kostnego i zorganizowano stanowiska do honorowego oddawania krwi. W niedzielę krakowscy aktorzy czytali listy osób chorych na białaczkę.

Na zakończenie imprezy z magistratu pod "okno papieskie" wyruszyła Parada Życia. Jej uczestnicy w ramach akcji "Uwolnić Marzenia" wypuścili w niebo zielone balony z przyczepionymi listami chorych.

Jak wynika z danych fundacji "Podaruj Życie", rocznie w Polsce na białaczkę i inne choroby krwi zapada ok. 3,5 tys. osób. Około 70 proc. chorych nie posiada dawcy wśród najbliższej rodziny. Zachodzi wówczas konieczność poszukiwania odpowiedniej osoby w bankach i rejestrach dawców niespokrewnionych.

Szansa doboru dawcy niespokrewnionego wynosi 1 do 10-20 tys. Dlatego też banki muszą posiadać w swoich rejestrach olbrzymią liczbę potencjalnych dawców. W polskich bankach zarejestrowanych ponad 30 tysięcy osób, natomiast na całym świecie w bankach dawców niespokrewnionych jest zarejestrowanych ok. 10 mln osób.

Fundacja "Podaruj Życie" zajmuje się między innymi tworzeniem takiego rejestru - współpracuje przy tym z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku we Wrocławiu, poprzez który wchodzi w sieć Banku Światowego. W pierwszym kwartale 2009 roku zamierza przebadać około 200 potencjalnych dawców. Szacunkowy koszt przeprowadzenia tej akcji to ponad 100 tys. zł. Koszt przebadania jednego dawcy przy większej grupie osób wg standardów Banku Światowego wynosi ok. 500 - 600 zł. (PAP)

hp/ woj/

Tagi: marsz, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz