Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Marszałek Komorowski rozpoczął wizytę na Węgrzech

0
Podziel się:

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski rozpoczął w piątek
oficjalną wizytę na Węgrzech, gdzie w sobotę w Budapeszcie
odbędą się uroczystości z okazji 20. rocznicy obalenia żelaznej
kurtyny.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski rozpoczął w piątek oficjalną wizytę na Węgrzech, gdzie w sobotę w Budapeszcie odbędą się uroczystości z okazji 20. rocznicy obalenia żelaznej kurtyny.

Obok marszałka wezmą w nich udział przywódcy państw Unii Europejskiej i NATO. W sobotę Komorowski wygłosi przemówienie w węgierskim Zgromadzeniu Narodowym. Oprócz niego głos zabiorą również prezydenci: Węgier - Laszlo Solyom, Niemiec - Horst Koehler, Austrii - Heinz Fischer, Finlandii - Tarja Halonen, Słowenii - Danilo Tuerk, Szwajcarii - Hans-Rudolf Merz oraz wiceprzewodniczący KE Guenter Verheugen.

Zdaniem marszałka Komorowskiego sobotnie uroczystości "to szansa na wspólne przeżycie i przypomnienie wspólnej historii walki o wolność".

"To trochę inaczej przebiegało w Polsce, a inaczej na Węgrzech, ale wszystkie te procesy złożyły się na wolność tej części Europy, na obalenie murów, które dzieliły Europę Zachodnią i Wschodnią, na zerwanie żelaznej kurtyny, która oddzielała świat demokracji od świata opresji komunistycznej. Jest to wielkie wydarzenie, które staramy się razem obchodzić" - powiedział marszałek Sejmu.

Po oficjalnych uroczystościach w węgierskim parlamencie marszałek Komorowski złoży wieniec pod pomnikiem generała Józefa Bema i odwiedzi park Męczenników Katynia. Spotka się również z przedstawicielami Rady Miejskiej Budapesztu, którzy zainicjowali powstanie parku, oraz z węgierską Polonią.

Na koniec dnia marszałek uczestniczył będzie w gali koncertowej "Narodziny Wolności" w węgierskiej Operze Narodowej.

27 czerwca Węgrzy obchodzą 20. rocznicę otworzenia granic z państwami zachodnimi. Tego dnia w 1989 roku ówczesny minister spraw zagranicznych Węgier Gyula Horn i jego austriacki odpowiednik Alois Mock w pobliżu miasta Sopron otworzyli granicę miedzy obu państwami, przecinając drut kolczasty - w ten sposób symbolicznie usunęli żelazną kurtynę dzielącą blok wschodni od państw zachodnioeuropejskich.

Między czerwcem a wrześniem 1989 r. trwały na Węgrzech rozmowy tzw. trójkątnego stołu, które doprowadziły do przekształcenia państwa w kraj demokracji parlamentarnej. Pierwsze wolne wybory parlamentarne odbyły się w 1990 roku.

Krzysztof Ebelt(PAP)

keb/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)