Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
08.04.2013 13:55

Massel: dalsza restrukturyzacja warunkiem wsparcia Przewozów Regionalnych

Ministerstwo transportu oczekuje, że do końca kwietnia marszałkowie województw przedstawią plany dalszej restrukturyzacji Przewozów Regionalnych. Wiceminister Andrzej Massel uważa, że jest to warunek publicznego wsparcia dla tego procesu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ministerstwo transportu oczekuje, że do końca kwietnia marszałkowie województw przedstawią plany dalszej restrukturyzacji Przewozów Regionalnych. Wiceminister Andrzej Massel uważa, że jest to warunek publicznego wsparcia dla tego procesu.

"Ministerstwo Transportu razem z Ministerstwem Finansów pracują nad jakąś formułą, która by wsparła proces restrukturyzacji Przewozów Regionalnych, ale warunkiem koniecznym jest przedłożenie planu ich restrukturyzacji przez marszałków, czyli właścicieli" - powiedział w poniedziałek PAP Massel, uczestniczący w polsko-czeskim forum gospodarczym w Pradze.

Wiceminister podkreślił, że jego resort wysłał w tej sprawie pisma do marszałków województw z prośbą, aby sprecyzowali swoje plany restrukturyzacyjne wobec Przewozów Regionalnych - spółki należącej do samorządów województw.

"Chcielibyśmy im pomóc. Natomiast minister finansów, zanim podejmie jakiekolwiek decyzje, musi mieć pewność, że to, co na końcu jest zaplanowane, rzeczywiście rokuje szanse na przetrwanie; że to nie będzie przypadek taki jak z oddłużaniem szpitali, które się ponownie zadłużały" - wskazał Massel.

Mówienie o szczegółach pomocy uznał za przedwczesne. "Nic nie jest jeszcze przesądzone" - powiedział.

Wiceminister przyznał, że ze wstępnych prac powołanego przez marszałków zespołu, który zajmował się tą sprawą, wynika, iż restrukturyzacja Przewozów Regionalnych "będzie również polegała na tworzeniu nowych podmiotów, które będą działały albo na obszarze województwa, albo kilku województw".

"Jednak te decyzje należą do marszałków" - podkreślił Massel. Potwierdził, że wszystko wskazuje na to, iż docelowym modelem kolei regionalnych będą oddzielne spółki kolejowe działające na obszarze jednego lub kilku województw.

"Ten proces tak naprawdę już trwa w tej chwili; działają już koleje wielkopolskie, dolnośląskie, śląskie (...). Jest to proces, który już biegnie. W związku z tym nie jest to już pytanie +czy+ tak się stanie, ale raczej +kiedy+" - powiedział wiceminister transportu.

Polsko-czeskie forum gospodarcze w Pradze, w którym w poniedziałek uczestniczył Massel, poprzedziło Europejski Kongres Gospodarczy, który odbędzie się 13-15 maja w Katowicach.(PAP)

mab/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz