Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
matura
03.05.2006 11:56

Matura: Najpopularniejsze: geografia, biologia i angielski

Geografia i biologia są najczęściej wybieranymi przedmiotami na pisemnej maturze; tę pierwszą wybrał co trzeci abiturient. Wśród języków obcych prym wiedzie angielski; zdawać go będzie 3/4 przystępujących do egzaminu - wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Podziel się
Dodaj komentarz

*Geografia i biologia są najczęściej wybieranymi przedmiotami na pisemnej maturze; tę pierwszą wybrał co trzeci abiturient. Wśród języków obcych prym wiedzie angielski; zdawać go będzie 3/4 przystępujących do egzaminu - wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE). *

Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo: język polski, język obcy i wybrany przedmiot (lub przedmioty - maksymalnie trzy).

Wśród języków obcych najpopularniejszy jest angielski - blisko 76 proc. maturzystów zdecydowało się, że na pisemnym egzaminie dojrzałości wykaże się jego znajomością. 18 proc. będzie zdawać niemiecki, 6,4 proc. - rosyjski. Francuski wybrało 1,2 proc. uczniów, hiszpański i włoski - mniej niż jeden proc. (odpowiednio: 591 i 609 osób). 18 osób chce zdawać egzamin z języka słowackiego, 14 z języka szwedzkiego, a 8 z portugalskiego.

Ponad 33 proc. uczniów będzie zdawać na pisemnej maturze geografię. Prawie 27 proc. wybrało biologię, blisko 22 proc. wiedzę o społeczeństwie, 21 proc. matematykę, ponad 16 proc. historię. Swoją wiedzę z chemii będzie sprawdzać ponad 7 proc. maturzystów, a ponad 5 proc. z fizyki.

Jeszcze mniejszym zainteresowaniem cieszą się: historia sztuki (1,2 proc. czyli ponad 5 tys. osób), historia muzyki (0,2 proc. - 882 osoby) i wiedza o tańcu (0,02 proc. - 91 osób).

0,9 proc. maturzystów (3,7 tys.) zadeklarowało, że przystąpi do egzaminu z informatyki, 236 z łaciny i kultury antycznej, 8 z greki i kultury antycznej, a 13 z języka kaszubskiego.

Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego: 270 osób przystąpi do egzaminu z białoruskiego, 126 z ukraińskiego i 38 z litewskiego.

Wszyscy maturzyści muszą jeszcze zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Egzaminy przeprowadzane będą w szkołach przez tamtejszych nauczycieli.

Maturę w całej Polsce zdaje w tym roku 426 tys. uczniów. Część pisemna nowej matury rozpoczyna się w czwartek, potrwa do 31 maja. (PAP)

dsr/ mskr/

Tagi: matura, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz