Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Matura: Najpopularniejsze przedmioty: geografia, WOS i angielski

0
Podziel się

Podobnie jak w latach ubiegłych geografia i
wiedza o społeczeństwie są najczęściej wybieranymi przedmiotami na
pisemnej maturze - wybrał je mniej więcej co trzeci abiturient.
Wśród języków obcych prym wiedzie angielski - zdawać go będzie 4/5
przystępujących do egzaminu.

bEiPVgRh

Podobnie jak w latach ubiegłych geografia i wiedza o społeczeństwie są najczęściej wybieranymi przedmiotami na pisemnej maturze - wybrał je mniej więcej co trzeci abiturient. Wśród języków obcych prym wiedzie angielski - zdawać go będzie 4/5 przystępujących do egzaminu.

Wynika to z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo: język polski, język obcy i wybrany przedmiot (lub przedmioty - maksymalnie trzy).

bEiPVgRj

Wśród języków obcych najpopularniejszy jest angielski - wybrało go około 80 proc. maturzystów, czyli 357 tys. Na drugim miejscu znalazł się niemiecki - zdawać go będzie 68 tys. maturzystów, czyli 15 proc. Język rosyjski chce zdawać 27 tys. osób, czyli 6 proc. Francuski, hiszpański i włoski będzie zdawać mniej niż jeden proc. abiturientów (odpowiednio: 3,4 tys. osób oraz 722 i 699).

180 tys., czyli 40 proc. uczniów będzie zdawać na pisemnej maturze geografię; 128 tys., czyli 28 proc. wybrało wiedzę o społeczeństwie; 105 tys., czyli 23 proc. - biologię; 87 tys., czyli 19 proc. - matematykę.

Pozostałe przedmioty wybrało mniej niż 10 proc. abiturientów. Swoją wiedzę z historii chce sprawdzić 42 tys. maturzystów, z chemii - 40 tys., z fizyki z astronomią - 26 tys., z historii sztuki - 4,8 tys., z informatyki - 2,2 tys., z historii muzyki - 875 osoby, z filozofii - 410 osób, z łaciny z historią antyczną - 187 osoby, z wiedzy o tańcu - 95 osób, z kaszubskiego - 11 osób.

Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego: 240 osób przystąpi do egzaminu z białoruskiego, 93 z ukraińskiego i 25 z litewskiego.

bEiPVgRp

Maturzyści z klas dwujęzycznych będą zdawać egzaminy w językach obcych.

Wszyscy maturzyści muszą jeszcze zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Egzaminy przeprowadzane będą w szkołach przez nauczycieli.

Maturę w całej Polsce zdaje w tym roku ponad 440 tys. uczniów. Część pisemna egzaminu rozpoczyna się w poniedziałek, potrwa do 21 maja. (PAP)

dsr/ abe/ jra/

bEiPVgRK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)