Notowania

konkurs
30.06.2009 15:30

Maxim Vengerov przewodniczącym jury konkursu skrzypcowego

Wybitny skrzypek i dyrygent rosyjskiego pochodzenia Maxim Vengerov będzie przewodniczącym jury XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego imienia Henryka Wieniawskiego. Odbędzie się on od 8 do 23 października 2011 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wybitny skrzypek i dyrygent rosyjskiego pochodzenia Maxim Vengerov będzie przewodniczącym jury XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego imienia Henryka Wieniawskiego. Odbędzie się on od 8 do 23 października 2011 roku.

We wtorek wirtuoz podpisał w Poznaniu kontrakt. Andrzej Wituski, dyrektor odbywających się w Poznaniu co 5 lat konkursów skrzypcowych jest zdania, że osoba Maxima Vengerova nada wydarzeniu jeszcze większej rangi.

"Każdy konkurs potrzebuje lokomotywy. Musi być wabik, ktoś dla kogo się przyjeżdża. Vengerov jest idolem młodego pokolenia - nam w konkursach brakowało świeżości. Byli znakomici jurorzy mający za sobą całą karierę i kandydaci, którzy dopiero wchodzą - czasem czuło się atmosferę: pan już mnie nie rozumie. Vengerov ma dopiero 35 lat" - powiedział.

Jak dodał, negocjacje z artystą trwały ponad dwa lata.

"Zgodził się przyjąć nasze zaproszenie, bo jest zakochany w Wieniawskim. To jest pierwszy przewodniczący jury, który zaproponował przesłuchania w Azji, Ameryce, Europie i będzie przeprowadzał preselekcję na żywo. Maxim Vengerov ufundował pozaregulaminową nagrodę dla wszystkich finalistów konkursu. Ma również pomysł na film o Wieniawskim" - powiedział Wituski.

Wirtuoz podpisując kontrakt przyznał, że jest to dla niego wyjątkowe wydarzenie.

"Stanie się członkiem tej wielkiej tradycji jest dla mnie wielkim zaszczytem i wielką odpowiedzialnością. Mam nadzieję, że uda się nadać tej imprezie trochę szerszy wymiar. Wieniawski towarzyszy mi od zawsze, mógłbym go nazwać swoim ojcem chrzestnym. Był on nie tylko znakomitym kompozytorem i skrzypkiem, ale także barwną osobą. Stanowi dla nas, muzyków postać do naśladowania" - powiedział.

Maxim Vengerov urodził się w 1974 r. w Nowosybirsku. Kształcił się w Centralnej Szkole Muzycznej w Moskwie, w 1984 roku wygrał konkurs Wieniawskiego w Lublinie, a w 1990 roku otrzymał nagrodę specjalną na konkursie Carla Flescha w Londynie. Maxim Vengerov występował jako solista jak i dyrygent z najważniejszymi orkiestrami i dyrygentami. Występował w Polsce m.in. na koncercie zamykającym XIII Konkurs Skrzypcowy im. Wieniawskiego w 2006 roku.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego to najstarszy konkurs skrzypcowy na świecie. Odbywa się co pięć lat. Po raz pierwszy zorganizowano go w Warszawie w 1935 roku, w setną rocznicę urodzin Wieniawskiego. Pierwszą laureatką konkursu była Francuzka Ginette Neveu. W pierwszej edycji sukces odniosła również Polka Grażyna Bacewicz, którą uhonorowano wyróżnieniem.

Nagrody konkursowe w następnych latach zdobywali późniejsi wybitni skrzypkowie, m.in. Rosjanie Dawid Ojstrach czy Wadim Brodskij.

Henryk Wieniawski był kompozytorem i jednym z najwybitniejszych skrzypków drugiej połowy XIX wieku. (PAP)

rpo/ ls/ jra/

Tagi: konkurs, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz