Notowania

tymoszenko
06.01.2012 18:57

Mąż Julii Tymoszenko otrzymał azyl w Czechach

Była premier Ukrainy odsiaduje wyrok siedmiu lat więzienia za podpisanie umów gazowych z Rosją.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

*Ołeksandr Tymoszenko, mąż byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, skazanej na karę 7 lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 r., otrzymał azyl w Czechach. *

Minister spraw wewnętrznych Jan Kubice ujawnił, że Ołeksandr Tymoszenko wystąpił o azyl kilka miesięcy temu. Dodał, że decyzja o przyznaniu azylu w żadnym wypadku nie powinna rzutować na stosunki między Czechami a Ukrainą.

_ - Dzisiejsza decyzja jest decyzją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a nie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Oznacza to, że jest to sprawa wewnętrzna Republiki Czeskiej _ - podkreślił.

Kubice odmówił ujawnienia szczegółów, dotyczących udzielenia azylu mężowi byłej premier Ukrainy. Oświadczył, że czeskie MSW z zasady nie udziela takich informacji.

W Moskwie prawnik Julii Tymoszenko, Serhij Własenko, oświadczył w rosyjskiej telewizji NTV, że Ołeksandr Tymoszenko wystąpił o azyl w Czechach, ponieważ jest objęty śledztwem w sprawie działalności biznesowej jego żony w okresie, kiedy należała do niej ukraińska firma energetyczna. Według Własenki, Ołeksandr Tymoszenko uważa, że wszczęcie przeciwko niemu śledztwa w sprawie karnej jest próbą zwiększenia presji na jego skazaną na więzienie żonę.

Agencja Associated Press pisze, że jednym z motywów wystąpienia Tymoszenki o azyl w Czechach może być uzyskanie możliwości nagłaśniania sprawy byłej premier Ukrainy.

Portal informacyjny www.aktualne.cz podał, powołując się na Radio Swoboda, że Ołeksandr Tymoszenko już przebywa w Czechach.

51-letni Ołeksandr Tymoszenko nie jest zbyt znany opinii publicznej i nie angażował się w politykę. Głośniej zrobiło się o nim dopiero w sierpniu ubiegłego roku, po uwięzieniu jego małżonki.

Z Czechami wiążą go od lat sprawy gospodarcze. Według czeskich rejestrów handlowych ma udziały w czeskiej spółce International Industries Projects, zajmującej się pośrednictwem w handlu.

Tagi: tymoszenko, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz