Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Mazowiecki Urząd Wojewódzki i UW podpisały umowę o współpracy

0
Podziel się

Nowoczesne szkolenia i studia podyplomowe dla pracowników mazowieckiego
Urzędu Wojewódzkiego oraz praktyki zawodowe dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego - to niektóre
elementy współdziałania obydwu instytucji. Umowę o współpracy podpisano w czwartek w Warszawie.

bEhofMzp

Nowoczesne szkolenia i studia podyplomowe dla pracowników mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz praktyki zawodowe dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego - to niektóre elementy współdziałania obydwu instytucji. Umowę o współpracy podpisano w czwartek w Warszawie.

"Wierzę, że porozumienie będzie służyło zarówno uczelni, której studenci skorzystają z praktyk w urzędzie, jak i MUW, bo przyczyni się do podniesienia kwalifikacji jego pracowników" - powiedział podpisując umowę wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Jak podkreśliła koordynująca projekt dyrektor Biura Kadr i Organizacji MUW Halina Stachura-Olejniczak, umowa kończy etap poszukiwania partnera, który miał zapewnić pracownikom Urzędu dostęp do nowoczesnych szkoleń na bardzo wysokim poziomie.

bEhofMzr

"Chcemy wdrażać nowoczesne techniki szkoleniowe, które pozwoliłyby nam zmniejszyć koszty ponoszone na podnoszenie kwalifikacji przez pracowników" - tłumaczyła dyrektor Biura Kadr i Organizacji Urzędu. Dlatego - jak wyjaśniła - porozumienie przewiduje współpracę w przeprowadzaniu szkoleń zwłaszcza formie e-learningu.

W ramach umowy obie instytucje będą organizowały również wspólne konferencje i spotkania dotyczące funkcjonowania administracji rządowej i służby cywilnej. "Już w listopadzie odbędzie się pierwsza konferencja poświęcona wizerunkowi służby cywilnej" - zapowiedziała Stachura-Olejniczak.

Pracownicy urzędu będą mogli podnosić swoje kwalifikacje zawodowe na studiach podyplomowych prowadzonych na Uniwersytecie. "Będą to studia jedynie dopłacane z MUW, bo budżet urzędu - w tej części, którą możemy przeznaczyć na dofinansowanie studiów podyplomowych - jest bardzo skromny" - wyjaśniała PAP Stachura-Olejniczak.

Na współpracy zyskają również studenci UW, bo umowa przewiduje organizowanie dla nich praktyk w urzędach administracji publicznej. Na razie wezmą w nich udział studenci Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, ale - jak zaznaczyła rektor UW prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow - w przyszłości współpraca może być rozszerzona na kierunki związane z zarządzaniem, prawem, ale również z ochroną środowiska i urbanistyką.

bEhofMzx

"Uczelniom wyższym często zarzuca się brak kontaktu ich studentów z praktyką. To porozumienie otwiera młodym ludziom możliwość podjęcia praktyki i powoduje, że będą oni mogli natychmiast sprawdzać swoją wiedzę teoretyczną w praktyce" - powiedziała rektor UW.

Zwróciła uwagę, że jest to szczególnie istotne dla WDiNP, w stosunku do którego często formułowane są zarzuty, że kształci bezrobotnych. "To jest krok ku temu, by Uniwersytet Warszawski mógł z podniesionym czołem powiedzieć, że nie kształci bezrobotnych na żadnym ze swoich kierunków" - powiedziała rektor UW.

Naukowcy pracujący na UW będą również prowadzili badania, które za pomocą ankiet i analiz pozwolą ocenić, w jaki sposób społeczeństwo ocenia Urząd i jego pracowników. "Z uwagi na to, że Urząd, wojewoda i pracownicy realizujący jego zadania są tym szczeblem administracji, który ma najszerszy kontakt z klientem, bardzo ważne jest dla nas to, jak jesteśmy postrzegani przez klientów. Z drugiej strony chcielibyśmy wiedzieć, jakie są ich oczekiwania i w jakim kierunku powinniśmy doskonalić umiejętności naszych pracowników" - wyjaśniała PAP Stachura-Olejniczak.

"Dlatego potrzebne są nam zewnętrzne i obiektywne centra, które takie badania przeprowadzą, dokonają analizy i pomogą nam w opracowaniu konkretnych strategii w poszczególnych obszarach" - dodała.

bEhofMzy

Jak wyjaśniła, założenia umowy w przyszłości będą rozwijane i przekładane na konkretne działania. "Umowa jest bezterminowa, ale porozumienie dopiero początkuje proces współpracy. Z czasem będziemy przygotowywać subumowy, które będą określały podział zadań obydwu stron i ich prawa" - powiedziała PAP Stachura-Olejniczak. (PAP)

ekr/ tot/ ls/ gma/

bEhofMzS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)