Notowania

wiadomości
18.09.2012 13:45

Mazowieckie: 11 mln zł na sprzęt dla Centrum Urazowego WIM

Ponad 11 mln zł otrzymał warszawski Wojskowy Instytut Medyczny na zakup sprzętu przeznaczonego na potrzeby mazowieckiego Centrum Urazowego. Do WIM trafiła m.in. wysokospecjalistyczna aparatura medyczna wykorzystywana do leczenia poszkodowanych w wypadkach.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ponad 11 mln zł otrzymał warszawski Wojskowy Instytut Medyczny na zakup sprzętu przeznaczonego na potrzeby mazowieckiego Centrum Urazowego. Do WIM trafiła m.in. wysokospecjalistyczna aparatura medyczna wykorzystywana do leczenia poszkodowanych w wypadkach.

Dyrektor WIM przy ul. Szaserów gen. Grzegorz Gielerak podkreślił podczas wtorkowej konferencji prasowej, że zakup sprzętu przyczyni się do zwiększenia skuteczności pomocy udzielanej pacjentom w ramach działającego przy lecznicy Centrum Urazowego. Jak mówił CU, umożliwia kompleksowe leczenie ofiar wypadków i katastrof w jednym szpitalu, w którym otrzymują oni szybką diagnostykę.

Rzecznik WIM dr Piotr Dąbrowiecki zwrócił uwagę, że pacjenci, którzy kierowani są do CU powinni spełniać określone kryteria, chodzi m.in. o urazy wielonarządowe. Podkreślił, że procedury urazowe są niedoszacowana przez NFZ, a świadczenia w ramach CU nie powinny być limitowane. Powiedział, że 55 proc. pacjentów trafiających do Centrum nie spełnia kryteriów, jednak otrzymują oni niezbędną pomoc.

Podczas konferencji poinformowano także, że w WIM od początku roku działa zespół psychotraumatyczny, który udziela pacjentom pomocy psychologicznej.

WIM kończy realizowany od grudnia 2010 r. projekt zakupu sprzętu medycznego na potrzeby organizacji Centrum Urazowego. Objął on zakup niezbędnej wysokospecjalistycznej aparatury medycznej i sprzętu informatycznego. Centrum świadczy najwyższej jakości usługi medyczne. Są one przeznaczone dla osób będących w stanie nagłego zagrożenia życia, z obrażeniami wielonarządowymi powstałymi w wyniku wypadków drogowych, katastrof budowlanych, pożarów oraz katastrof naturalnych. CU pozwala na skrócenie czasu potrzebnego do udzielenia pomocy.

Ogólny koszt projektu to ponad 11 mln zł, w tym wartość dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi ponad 9,55 mln zł, a ponad 1,6 mln zł to dotacja Ministerstwa Zdrowia.

WIM zakłada, że dzięki nowemu sprzętowi uda się zmniejszyć odsetek tzw. zgonów do uniknięcia oraz śmiertelność i kalectwo pourazowe. Do CU przyjmowani są pacjenci z Warszawy oraz ze wszystkich powiatów Mazowsza, ale zdarza się, że trafiają tam także poszkodowani z innych regionów. CU zabezpieczało medycznie Euro 2012.

Powstanie na terenie Polski kilkunastu specjalnych Centrów Urazowych zapisano w nowelizacji ustawy o ratownictwie medycznym z lipca 2009 r. Centra zostały stworzone na bazie ośrodków wysokospecjalistycznych z myślą o ofiarach wypadków i katastrof. Chodzi o to, aby pacjenci od razu trafiali do miejsca, w którym będą szybko diagnozowani i leczeni przez specjalistów.

Zgodnie z wymogami Ministerstwa Zdrowia lecznice, w których powstały CU muszą m.in. posiadać wysokospecjalistyczny sprzęt diagnostyczny, wyspecjalizowaną kadrę medyczną, możliwość prowadzenia konsultacji telemedycznych i dostęp do leczenia tlenoterapią hiperbaryczną.

O skierowaniu pacjenta do CU decyduje lekarz lub ratownik, którzy obecni są na miejscu zdarzenia. Pod uwagę brany jest stan poszkodowanego i wstępna ocena obrażeń, których doznał. Po przetransportowaniu pacjenta do CU (często z użyciem śmigłowca), wstępna diagnostyka odbywa się w oddziale ratunkowym, wykonuje ją zespół urazowy. Wdrażane jest leczenie w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych, podejmowana jest decyzja o dalszej terapii.

W skład zespołu udzielającego pomocy - Trauma Team - wchodzą: lekarz specjalista w dziedzinie medycyny ratunkowej, lekarze specjaliści dziedzin medycyny mających zastosowanie w oddziałach zabiegowych oraz lekarz specjalista w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Ponadto, w zależności od rodzaju obrażeń występujących u pacjenta urazowego, w skład zespołu mogą wchodzić lekarze specjaliści w innych dziedzinach medycyny. Spośród lekarzy Trauma Team wybierany jest kierownik, na którym spoczywa odpowiedzialność za ostateczne decyzje co do diagnostyki i leczenia pacjenta.

Urazy są jedną z trzech najczęstszych przyczyn nagłych zgonów w Polsce. Konieczność powstania centrów zgłaszała Sekcja Chirurgii Urazowej Towarzystwa Chirurgów Polskich. W Polsce rocznie obrażeniom ciała ulega około 3 mln osób. Spośród nich 300 tys. wymaga hospitalizacji, a 30 tys. umiera. (PAP)

pro/ pz/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz