Notowania

filmy
03.02.2011 12:53

Mazowieckie: Młodzież przygotowuje film o wydarzeniach Czerwca'76

Film o proteście radomskich robotników przygotowują w ramach projektu "Radom Czerwiec'76 - Bądźmy dumni!" - uczniowie miejscowych szkół ponadgimnazjalnych - poinformował PAP w czwartek koordynator projektu Maciej Zwierzyński.

Podziel się
Dodaj komentarz

Film o proteście radomskich robotników przygotowują w ramach projektu "Radom Czerwiec'76 - Bądźmy dumni!" - uczniowie miejscowych szkół ponadgimnazjalnych - poinformował PAP w czwartek koordynator projektu Maciej Zwierzyński.

Dokument ma być gotowy na obchody 35. rocznicy wydarzeń czerwcowych. Film powstanie w oparciu o relacje uczestników i świadków wydarzeń, do których dotrą młodzi ludzie.

W projekcie, który realizuje Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska, bierze udział 25 uczniów. Przez pół roku będą oni uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach historycznych, internetowych, reporterskich, filmowych oraz montażowych.

"Młodzież pod kierunkiem historyków z Instytutu Pamięci Narodowej ma za zadanie dotrzeć do świadków i ofiar Czerwca'76, nagrać ich relacje, a następnie przygotować publiczną prezentację efektów swojej pracy" - powiedział Zwierzyński.

W połowie lutego uruchomiony zostanie także portal internetowy www.1976radom.pl. Poprzez tę stronę młodzież będzie upowszechniać wiedzę dotyczącą wydarzeń czerwcowych w ich mieście.

Projekt "Radom Czerwiec '76 - Bądźmy dumni!" realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Banku Zachodniego WBK w ramach programu "Bank ambitnej młodzieży".

Patronem merytorycznym projektu jest Instytut Pamięci Narodowej.

W czerwcu 1976 roku robotnicy zaprotestowali przeciw wprowadzanym przez władze podwyżkom cen żywności. Zastrajkowało łącznie około 60 tys. osób z 97 zakładów w 24 województwach. Na ulicach Radomia, Ursusa i Płocka odbyły się pochody i manifestacje, które przerodziły się w starcia z milicją. W Radomiu doszło do walk ulicznych. Zginęły dwie osoby - Jan Łabędzki i Tadeusz Ząbecki, przygnieceni przyczepą ciągnikową wypełnioną betonowymi płytami, którą sami próbowali zepchnąć w kierunku milicjantów.

Po wydarzeniach Czerwca'76 zaczęły się tworzyć ugrupowania opozycyjne. Powstał KOR - Komitet Obrony Robotników, a później Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO). Prowadziły one m.in. akcje pomocy socjalnej i prawnej dla represjonowanych. (PAP)

ilp/ abe/

Tagi: filmy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz