Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Mazowieckie: Od maja w Radomiu - Rok Księdza Włodzimierza Sedlaka

0
Podziel się

Rok ks. Włodzimierza Sedlaka obchodzony będzie od maja w Radomiu - zdecydowali
w poniedziałek radomscy radni. Radomianie chcą w ten sposób upamiętnić postać honorowego obywatela
tego miasta - duszpasterza i twórcy polskiej szkoły bioelektroniki.

bEgoVBDV

Rok ks. Włodzimierza Sedlaka obchodzony będzie od maja w Radomiu - zdecydowali w poniedziałek radomscy radni. Radomianie chcą w ten sposób upamiętnić postać honorowego obywatela tego miasta - duszpasterza i twórcy polskiej szkoły bioelektroniki.

Obchody mają się rozpocząć w maju podczas III Festiwalu Filozofii "Okna" im. prof. Leszka Kołakowskiego. Jeden dzień imprezy poświęcony będzie ks. Sedlakowi; zaplanowano m.in. wykłady jego uczniów i innych badaczy bioelektroniki.

W październiku, kiedy obchodzona będzie setna rocznica urodzin ks. Sedlaka, planowana jest uroczysta sesja Rady Miejskiej w Radomiu. Przygotowana zostanie m.in. specjalna wystawa, a w konfesjonale w radomskiej katedrze, w którym na ogół kapłan spowiadał wiernych, pojawi się pamiątkowa tabliczka.

bEgoVBDX

Z inicjatywą ogłoszenia Roku Włodzimierza Sedlaka wystąpił Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska w Radomiu. Przedsięwzięcie uzyskało poparcie biskupa ordynariusza diecezji radomskiej Henryka Tomasika.

Ks. Włodzimierz Sedlak był profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, twórcą polskiej szkoły bioelektroniki, elektromagnetycznej teorii życia i pojęcia wszechpróżni.

Ks. Sedlak urodził się 31 października w Sosnowcu. Ukończył seminarium duchowne w Sandomierzu oraz dwa fakultety na wydziale Matematyczno - Przyrodniczym Uniwersytetu im. Marii Skłodowskiej - Curie w Lublinie.

Święcenia kapłańskie otrzymał w 1935 roku. Pracował w parafiach w Ćmielowie i Siennie. W 1952 roku przeniósł się do Radomia. W 1960 rozpoczął pracę na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL. Zmarł w Radomiu 17 lutego 1993 r. Jest honorowym obywatelem tego miasta, a także - Sosnowca, gdzie się urodził, i Skarżyska - Kamiennej, gdzie mieszkała jego rodzina.(PAP)

bEgoVBEd

ilp/ ls/

bEgoVBEy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)