Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mazowieckie: Ośrodki interwencji kryzysowej w nielicznych powiatach

0
Podziel się:

Z 42 powiatów na Mazowszu tylko w 15 istnieją ośrodki interwencji
kryzysowej, w których pomoc mogą uzyskać ofiary przemocy w rodzinie - poinformowała w czwartek
dyrektor wydziału polityki społecznej mazowieckiego urzędu wojewódzkiego Halina Lipke.

Z 42 powiatów na Mazowszu tylko w 15 istnieją ośrodki interwencji kryzysowej, w których pomoc mogą uzyskać ofiary przemocy w rodzinie - poinformowała w czwartek dyrektor wydziału polityki społecznej mazowieckiego urzędu wojewódzkiego Halina Lipke.

Liczba osób pokrzywdzonych na Mazowszu w wyniku przemocy domowej z roku na rok rośnie - wynika z danych komendy wojewódzkiej w Radomiu, zaprezentowanych podczas konferencji "Razem wobec przemocy w rodzinie". W 2007 r. było ich ponad 12,5 tys., rok później - prawie 15,5 tys., a w ub.roku - prawie 16 tys.

Ochronę ofiar wzmocnić ma znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Zobowiązała ona lokalne samorządy m.in. do przygotowania programów przeciwdziałania przemocy.

"To oznacza, że wcześniej trzeba zrobić dobrą diagnozę i stosownie do tego zaproponować rozwiązania. Te rozwiązania to sieć różnego rodzaju ośrodków wsparcia, punktów konsultacyjnych i pomocy psychologicznej dla ofiar. Takie programy dopiero powstają" - powiedziała Lipke.

W Warszawie sytuacja wygląda lepiej. Jak powiedziała Danuta Kuciewicz z biura polityki społecznej ratusza, znowelizowana ustawa jedynie formalnie umocniła te działania, które miasto już podejmowało. "Mamy program, który rada miasta uchwaliła pod koniec 2007 r. i jesteśmy w trakcie jego realizacji. Zapisano w nim rozwiązania, które są zaproponowane w tej ustawie" - powiedziała.

Podkreśliła, że program realizuje ponad 130 podmiotów - ośrodki pomocy społecznej, ośrodki interwencji kryzysowej, sieć punktów informacyjno-konsultacyjnych i liczne organizacje pozarządowe, oferujące różnego typu poradnictwo - prawne, socjalne i psychologiczne. "Rozpoczęliśmy też działania skierowane do sprawców przemocy. Programy korekcyjne, edukacyjne i terapeutyczne są w Warszawie prowadzone trzeci rok" - zaznaczyła.

Kuciewicz powiedziała także, że Warszawa pozyskała ponad 3 mln zł ze środków norweskich, dzięki którym ponad 800 specjalistów podniosło swoje kwalifikacje.

Jak powiedziała Lidia Łanowska z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, "daleko za rozwiązaniami warszawskimi" jest ponad 100 gmin na terenie województwa, które nie dysponują żadnymi danymi dotyczącymi przemocy w rodzinie. Sytuację tę ma zmienić wojewódzki program przeciwdziałania przemocy, który prawdopodobnie zacznie obowiązywać od stycznia 2011 r.

Obowiązujące od sierpnia przepisy m.in. uprawniają pracowników socjalnych do zabrania dziecka z domu, gdy zagrożone jest jego życie. Jak powiedziała Kuciewicz, w Warszawie dotychczas nie skorzystano z tego przepisu. Nie wiadomo jednak, czy był taki przypadek na terenie Mazowsza. Jak wyjaśniła Lipke, dotychczas nikt takich statystyk nie prowadził. Nie wiadomo także, ilu sprawcom przemocy domowej nakazano od sierpnia opuszczenie wspólnego mieszkania. Takie statystyki zbierane są w systemie rocznym - będą dostępne na początku 2011 r.

Ofiarami przemocy w rodzinie są na Mazowszu najczęściej kobiety (8 tys. 839 przypadków w 2009 r.) oraz dzieci do 13. roku życia (3 tys. 919) i w wieku 13-18 lat (1932), jednak przemoc dotyka również mężczyzn (1251 przypadków).

Mariusz Wachowicz (PAP)

mca/ itm/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)