Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Mazowieckie: Remont zabytkowej kamienicy w Radomiu

0
Podziel się

Ponad 2,1 mln zł wsparcia z UE dostała na remont i przebudowę zabytkowej
Kamienicy Starościńskiej radomska spółka miejska, zajmująca się rewitalizacją Miasta
Kazimierzowskiego w Radomiu. Spółka ubiegać się będzie także o fundusze na budowę tzw. kamienicy
teatralnej.

bEiJXwJN

Ponad 2,1 mln zł wsparcia z UE dostała na remont i przebudowę zabytkowej Kamienicy Starościńskiej radomska spółka miejska, zajmująca się rewitalizacją Miasta Kazimierzowskiego w Radomiu. Spółka ubiegać się będzie także o fundusze na budowę tzw. kamienicy teatralnej.

Wybudowana na fundamentach średniowiecznego zamku Kamienica Starościńska przy ul. Grodzkiej w Radomiu jestem głównym elementem architektonicznym najstarszej części Radomia - Miasta Kazimierzowskiego.

Jak powiedział PAP prezes spółki Rewitalizacja Mariusz Mróz, prace remontowe już się rozpoczęły i potrwają do czerwca 2012 r.

bEiJXwJP

W ramach projektu przeprowadzone zostaną prace budowlano - konserwatorskie, które obejmą także piwnice. W przyszłości znajdzie się tutaj ekspozycja obrazująca prowadzone w mieście wykopaliska archeologiczne. Całość prac ma pochłonąć prawie 3 mln zł.

W najbliższym otoczeniu kamienicy utworzony zostanie ogólnodostępny parking oraz dwa skwery: od ulicy Małej, z wyeksponowanymi reliktami murów obronnych z XIV wieku, oraz od ulicy Grodzkiej z makietą Zamku Radomskiego. Prace mają zakończyć się w maju 2012 r.

Jak podkreślił członek zarządu woj. mazowieckiego Leszek Ruszczyk, cała kamienica zostanie przeznaczona na cele społeczne. Swoją siedzibę będą tam mieć pracownicy Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, którzy prowadzą badania archeologiczne w Radomiu. Budynek będzie też miejscem spotkań i pracy harcerzy zrzeszonych w Hufcu Radom ZHR.

Fundusze unijne na remont Kamienicy Starościńskiej radomska spółka Rewitalizacja otrzymała w ramach konkursu ogłoszonego przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych w ramach działania - Rewitalizacja miast.

bEiJXwJV

Mróz zapowiedział, że Rewitalizacja czeka na kolejne konkursy. Jak zaznaczył - spółka będzie się ubiegać o unijne dofinansowanie innych projektów. Chodzi m.in. o zwrot kosztów wybudowanej w ub. roku tzw. kamienicy teatralnej. Stylowy budynek powstał w miejscu wyburzonej, nienadającej się do renowacji XIX-wiecznej kamienicy. Obiekt ma być użytkowany przez radomski teatr. Mają się tu odbywać m.in. spotkania z aktorami i wystawy. Inwestycja pochłonęła 2,5 mln zł. (PAP)

ilp/ je/

bEiJXwKq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)