Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mazowieckie: Rosół z kapłonów i kozi ser na Liście Produktów Tradycyjnych

0
Podziel się:

Rosół dworski z kapłona, kozi ser twarogowy z Cegłowa, miodolada
mazowiecka, salceson wizytowy, miody z Grębkowa i kompot z jabłek z Radziwiłłowa zostały w ub. roku
wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych w woj. mazowieckim. Można ich spróbować u miejscowych
gospodarzy.

Rosół dworski z kapłona, kozi ser twarogowy z Cegłowa, miodolada mazowiecka, salceson wizytowy, miody z Grębkowa i kompot z jabłek z Radziwiłłowa zostały w ub. roku wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych w woj. mazowieckim. Można ich spróbować u miejscowych gospodarzy.

Rosół dworski z kapłona to potrawa przyrządzana według tradycyjnej receptury stosowanej w kuchni dworu Radziwiłłów w Nieborowie.

Podstawą dania są kapłony, czyli wykastrowane młode koguty rodzimej rasy kur polskich - zielononóżek kuropatwianych. "To właśnie im rosół zawdzięcza wyjątkowy smak, doceniany przez znawców kuchni" - podkreśla Dariusz Marcinowski z Grabiny Radziwiłłowskiej, który wnioskował do ministra rolnictwa o wpisanie rosołu na listę potraw tradycyjnych na Mazowszu.

Za sprawą Marcinowskiego na ministerialny wykaz mazowieckich produktów regionalnych trafiło także kilka innych potraw m.in. makaron i likier radziwiłłowski oraz jaja perlicze z Grabiny Radziwiłłowskiej. Na wpis czeka teraz pasta z pstrąga wędzonego.

Za produkt tradycyjny uznany został także w ub. roku kozi ser twarogowy z Cegłowa. Tradycja pozyskiwania sera z mleka koziego w okolicach Cegłowa sięga okresu międzywojennego. Mieszkańcy opierają metodę produkcji sera na rodzinnych przekazach ustnych oraz przepisach zawartych m.in. w książce Romana Kopańskiego "Chów Kóz" z 1985 roku i publikacji "70 procent zysku rocznie" autorstwa Stefanii Bojarskiej z 1916 roku.

"Obecnie mleko jest zakwaszane naturalnymi kulturami bakterii kwasu mlekowego, a stare płócienne woreczki zastąpiliśmy specjalnymi formami mleczarskimi" - zaznacza Grażyna Stelmachowska, która prowadzi w Cegłowie ekologiczną hodowlę kóz i z ich mleka wytwarza ser.

Na Mazowszu zrejestrowano do tej pory 49 produktów tradycyjnych. W 2012 r. trafiły na nie także: salceson wizytowy produkowany w Zdziechowie, różnego rodzaju miody z Grębkowa, miodolada mazowiecka, czyli orzeźwiający napój na bazie miodu i kompot radziwiłłowski ze starych odmian jabłek: antonówek i koszteli.

W tym roku - jak poinformowała PAP kierowniczka wydziału rolnictwa i żywności w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, Marzena Rogozińska - do resortu rolnictwa skierowano już trzy wnioski o wpisanie na listę produktów tradycyjnych. Chodzi o szynkę zdziechowską, kiełbasę z wątrobą z Kornicy oraz lipówkę kornicką, czyli rodzaj nalewki na bazie miodu. Wnioski te przygotowali producenci oraz lokalne grupy działania. (PAP)

ilp/ ako/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)