Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mazowieckie: Większa opieka nad seniorami

0
Podziel się:

Utworzenie czterech pododdziałów geriatrycznych i zwiększenie liczby takich
poradni, a także powołanie specjalistycznej grupy zadaniowej ds. seniorów - to jedne z ostatnich
działań podjętych w woj. mazowieckim, aby rozwijać opiekę nad seniorami.

Utworzenie czterech pododdziałów geriatrycznych i zwiększenie liczby takich poradni, a także powołanie specjalistycznej grupy zadaniowej ds. seniorów - to jedne z ostatnich działań podjętych w woj. mazowieckim, aby rozwijać opiekę nad seniorami.

Wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek podczas czwartkowej konferencji prasowej poinformował, że w urzędzie wojewódzkim powołana została specjalistyczna grupa zadaniowa ds. seniorów.

Jej celem ma być koordynacja działań służby zdrowia, pomocy społecznej, służb i inspekcji podległych wojewodzie, aby usprawnić funkcjonowanie opieki zdrowotnej i pomocy społecznej nad seniorami, aktywizację tej grupy oraz poprawę bezpieczeństwa osób starszych.

Przypomniał, że w ubiegłym roku prezentowany był raport wojewody mazowieckiego nt. sytuacji seniorów na Mazowszu, zawierający m.in. rekomendacje utworzenia oddziałów geriatrycznych i zwiększenia liczby poradni geriatrycznych czy podnoszenia kompetencji kadry pomocy społecznej i personelu medycznego.

"Pierwsze efekty rekomendacji to stworzenie czterech pododdziałów geriatrycznych" - podkreślił Piątek. Powstały one w warszawskich lecznicach: Szpitalu Klinicznym im. prof. Orłowskiego, Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus, Szpitalu Św. Elżbiety Mokotowskim Centrum Medycznym oraz w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim.

Wzrosła także liczba zarejestrowanych poradni geriatrycznych - obecnie jest ich 37.

Od 2014 r. szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie geriatrii rozpoczęło 11 lekarzy. Dotychczas ze względu na brak oddziałów geriatrycznych nie było możliwości kształcenia w tej specjalizacji na Mazowszu.

Ponadto kadra medyczna z Mazowsza doskonaliła się z zakresu opieki geriatrycznej na szkoleniach organizowanych przez resort zdrowia. Wzięło w nich udział dotychczas 78 lekarzy, 27 pielęgniarek i 62 fizjoterapeutów z Mazowsza.

Mazowiecki konsultant wojewódzki ds. geriatrii dr Elżbieta Kozak-Szkopek poinformowała, że osoby powyżej 65. roku życia stanowią ok. 15 proc. całej społeczności na Mazowszu, czyli jest ich ok. 800 tys.

Według niej cztery szpitalne pododdziały nie rozwiążą całościowo problemu dostępu do opieki geriatrycznej, ale pomogą stworzyć standardy geriatryczne. "W każdym szpitalu przydałby się geriatra w roli konsultanta dla wszystkich oddziałów" - podkreśliła.

Jak mówiła, na Mazowszu zarejestrowanych w okręgowej izbie lekarskiej jest 32 geriatrów, a ok. połowa z nich pracuje jako specjalista z tej dziedziny. "Cenna jest więc możliwość kształcenia kolejnych lekarzy geriatrów" - oceniła.

Według konsultant, trzeba też tworzyć programy profilaktyczne i przesiewowe w kierunku oceny stanu zdrowia, kierowane do osób starszych, uwzględniające całościowo stan funkcjonalny, umysłowy, psychiczny, socjalny, aby już na wczesnym etapie wykryć problemy.

Z-ca dyrektora wydziału zdrowia urzędu wojewódzkiego Elżbieta Nawrocka podkreśliła, że głównym celem podejmowanych na rzecz osób starszych działań jest to, aby seniorzy jak najdłużej pozostawali sprawni i jak najpóźniej wymagali pomocy ze strony sytemu opieki zdrowotnej. Dodała, że działania opierają się na współpracy opieki zdrowotnej z opieką społeczną.

"Będziemy pracowali nad stworzeniem poradnika dla seniorów, ponieważ środowisko osób starszych zgłaszało nam taką potrzebę" - poinformowała. Jak dodała, osoby starsze często mają problem z poruszaniem się w ramach różnych systemów, np. nie wiedzą dokładnie, jakie są uprawnienia i możliwości korzystania z opieki zdrowotnej czy społecznej.(PAP)

bpi/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)