Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mazowieckie: Wzrasta poziom Wisły koło Wyszogrodu i Kępy Polskiej

0
Podziel się:

Wzrasta poziom Wisły w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej pod Płockiem
(Mazowieckie). Według przewidywań, jeszcze w poniedziałek rzeka może osiągnąć tam stany alarmowe.

Wzrasta poziom Wisły w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej pod Płockiem (Mazowieckie). Według przewidywań, jeszcze w poniedziałek rzeka może osiągnąć tam stany alarmowe.

Od niedzieli wieczorem, we wszystkich siedmiu nadwiślańskich gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Nowy Duninów, a także Gąbin i Słubice, obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

Jak poinformowała PAP rzecznik starostwa płockiego Dagmara Kobla-Antczak, w poniedziałek rano w Wyszogrodzie poziom Wisły osiągnął 508 cm, czyli 8 cm ponad stan ostrzegawczy (przy stanie alarmowym 550 cm), a w Kępie Polskiej 440 cm, czyli 20 cm powyżej stanu ostrzegawczego (przy stanie alarmowym 450 cm).

"Obawiamy się, że w poniedziałek po południu, najpóźniej do wieczora, Wisła w Kępie Polskiej może osiągnąć poziom stanu alarmowego" - powiedziała PAP Kobla-Antczak. Dodała, że gdyby tak się stało, w powiecie płockim wprowadzony zostanie alarm powodziowy.

Kobla-Antczak przypomniała, że we wszystkich gminach nadwiślańskich powiatu płockiego obowiązuje całkowity zakaz wchodzenia i wjeżdżania na wały przeciwpowodziowe. Służby samorządowe i strażacy co kilka godzin monitorują poziom wody w rzece i stan zabezpieczeń.

W ciągu doby w Wyszogrodzie poziom rzeki podniósł się o 50 cm, a w Kępie Polskiej o 58 cm. W Świniarach w gminie Słubice oraz w Dobrzykowie w gminie Gąbin trwają nadal prace związane z naprawą wałów przeciwpowodziowych, które zaplanowano do końca października. Wyrwy w wale w Świniarach i w Dobrzykowie zostały zamknięte stalowymi tzw. ściankami szczelnymi i zasypane gruntem wydobytym przez pogłębiarkę z dna Wisły.

Kobla-Antczak podkreśliła, że według specjalistów hydrologów, tzw. ścianki szczelne w wale w Świniarach i Dobrzykowie powinny wytrzymać prognozowany stan wody, jednak w ramach działań prewencyjnych strażacy jeszcze w poniedziałek po południu będą umacniać workami z piaskiem łączenia ścianek z wałami w obu miejscowościach.

W gminach powiatu płockiego - Słubice i Gąbin - pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje od połowy sierpnia, gdy odwołano alarm powodziowy wprowadzony tam trzy miesiące wcześniej. Obie gminy zostały dotknięte powodzią dwukrotnie: pod koniec maja i na początku czerwca.

Poziom fali wezbraniowej na Wiśle pod koniec maja wyniósł w Wyszogrodzie 774 cm, a w Kępie Polskiej 738 cm. Poziom drugiej fali wezbraniowej, z początku czerwca, był o 20 cm niższy.

Gdy 23 maja Wisła przerwała wał przeciwpowodziowy w Świniarach pod Płockiem, zalanych zostało ok. 6 tys. ha i ponad 20 miejscowości w gminach Słubice i Gąbin. Ewakuowano ponad 2,5 tys. osób i 2,3 tys. sztuk zwierząt, w tym hodowlanych. Aby umożliwić spływanie wody z zalanych terenów z powrotem do koryta rzeki, wysadzono wówczas wał przeciwpowodziowy w Dobrzykowie.

Kiedy woda na zalanym terenie zaczęła opadać, do domów zaczęli powracać ludzie. Jednak 6 czerwca, w związku z napływającą Wisłą drugą falą wezbraniową, ogłoszono powtórną ewakuację. Wtedy rzeka ponownie zalała miejscowości już wcześniej dotknięte powodzią.

Obecnie na zalanych przez powódź terenach w gminach Słubice i Gąbin trwają prace remontowe w gospodarstwach, a także porządkowe związane m.in. z oczyszczaniem pól.

W Warszawie czoło fali wezbraniowej na Wiśle spodziewane jest we wtorek rano. Rzeka ma osiągnąć poziom 655 cm - o metr niższy niż podczas majowej powodzi. (PAP)

mb/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)