Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mazowieckie: Zarzut znieważenia Żyda z USA dla nastolatków z Warki

0
Podziel się:

Trzem nastolatkom z Warki, którzy obrzucali
wyzwiskami 19-letniego ortodoksyjnego Żyda z USA, odwiedzającego
miejscowy kirkut, postawiono zarzut znieważenia na tle
narodowościowym.

Trzem nastolatkom z Warki, którzy obrzucali wyzwiskami 19-letniego ortodoksyjnego Żyda z USA, odwiedzającego miejscowy kirkut, postawiono zarzut znieważenia na tle narodowościowym.

"Jednemu z nich dodatkowo postawiono zarzut naruszenia nietykalności osobistej" - poinformował PAP w poniedziałek Mariusz Świątkiewicz, komendant komisariatu policji w Warce.

Dodał, że w związku z tym, że sprawcy mają od 13 do 16 lat, będą odpowiadać za swoje czyny przed sądem ds. nieletnich.

Świątkiewicz powiedział, że prawdopodobnie podobny zarzut usłyszy jeszcze jeden nastolatek, a kolejnych kilka osób zostanie w najbliższym czasie przesłuchanych przez policję.

W poniedziałek na komisariacie policji w Warszawie cudzoziemiec złożył zawiadomienie o przestępstwie, którego padł ofiarą.

Do incydentu doszło w czwartek w Warce. 19-letni Asa Yitzchak B., obywatel USA i ortodoksyjny Żyd, przyjechał do Warki, by odwiedzić miejscowy cmentarz żydowski, na którym znajduje się ohel słynącego z cudów cadyka Izraela Icchaka Kalisza.

Z ustaleń policji wynika, że czterech nastolatków najpierw zadeklarowało się zaprowadzić go na cmentarz, a potem zaczęli się z niego naśmiewać, używając słów wulgarnych i obraźliwych dla narodu żydowskiego. Jeden z nastolatków uderzył cudzoziemca w kark. Przestraszony mężczyzna uciekł do najbliższych zabudowań, skąd wezwano policję.

Według Świątkiewicza, nigdy wcześniej w Warce nie dochodziło do zdarzeń na tle rasistowskim bądź narodowościowym.

"Aby zapobiec podobnym przykrym wydarzeniom, zorganizujemy w miejscowych szkołach spotkania z młodzieżą na temat tolerancji dla innych narodowości i konsekwencji prawnych tak nieodpowiedzialnego zachowania" - dodał Świątkiewicz. (PAP)

ilp/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)