Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Mazowieckie: Zmodernizowano szpitalny oddział ratunkowy w Płocku

0
Podziel się

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku otwarto w środę wyremontowany i
doposażony szpitalny oddział ratunkowy (SOR). Koszt inwestycji, która trwała około pięciu miesięcy,
to ponad 8,5 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło 6,1 mln zł.

bCZpQUfF

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku otwarto w środę wyremontowany i doposażony szpitalny oddział ratunkowy (SOR). Koszt inwestycji, która trwała około pięciu miesięcy, to ponad 8,5 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło 6,1 mln zł.

Jak poinformował dyrektor płockiego szpitala Stanisław Kwiatkowski, 2,1 mln zł na modernizację SOR zapewnił samorząd województwa mazowieckiego, a pozostała część środków pochodziła z budżetu placówki.

"Inwestycja pozwoliła dostosować oddział do wymogów ustawy o ratownictwie medycznym. Oznacza to lepsze warunki dla pacjentów, krótszy czas ich oczekiwania na oddziale oraz lepsze warunki pracy dla personelu lekarskiego i pielęgniarskiego" - powiedział dziennikarzom Kwiatkowski.

W ramach modernizacji SOR zwiększono tam z 4 do 8 liczbę łóżek, w tym o 2 łóżka intensywnego nadzoru medycznego, zakupiono też 169 sztuk różnego rodzaju sprzętu medycznego. Dodatkowo, w ramach odrębnego przedsięwzięcia, rozbudowano sąsiadujący z SOR oddział anestezjologii i intensywnej terapii, który doposażono w 3 stanowiska intensywnej opieki medycznej - obecnie jest ich tam 18.

bCZpQUfH

SOR w szpitalu wojewódzkim w Płocku to jeden z 30 tego typu oddziałów na terenie Mazowsza i zarazem jeden z największych w regionie. Na dobę korzysta z niego od 120 do 160 pacjentów. W latach 2006-07 szpital wybudował dla SOR-u specjalny, zadaszony podjazd dla karetek pogotowia i lądowisko dla śmigłowców medycznych.

Oddany do użytku po remoncie SOR w szpitalu wojewódzkim w Płocku przyjmował już w środę pacjentów.

Michał Borkowski, dyrektor wydziału zdrowia mazowieckiego urzędu wojewódzkiego, pełnomocnik wojewody ds. ratownictwa medycznego, przypomniał, że aktualnie SOR-y objęte są okresem dostosowawczym do wymogów ustawowych. Nie wykluczył przy tym, że część z tych oddziałów może zostać w przyszłości zamieniona w izby przyjęć.

"Jest okres dostosowawczy. Nie wszystkie szpitalne oddziały ratunkowe spełniają warunki ustawy. Wobec powyższego, po okresie dostosowawczym, może się zdarzyć, nie musi, że części SOR-ów będzie zamieniana w izby przyjęć" - powiedział Borkowski.

bCZpQUfN

Pytany o kryteria, przyznał, iż jednym z nich jest posiadanie przez szpital z funkcjonującym oddziałem ratunkowym lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. "Są szpitale, chociażby na terenie Warszawy, gdzie lądowisko jest nie do zbudowania w żaden sposób" - zauważył Borkowski.

Rozporządzenie ministerstwa zdrowia z listopada 2011 r. przewiduje 2-letni okres dostosowawczy dla szpitali w zakresie posiadania lotniska bądź lądowiska dla śmigłowców ratunkowych. (PAP)

mb/ itm/

bCZpQUgi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)