Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mazowsze: W 2009 r. wydano cudzoziemcom 14 tys. zezwoleń na pracę

0
Podziel się:

Do listopada 2009 roku w woj. mazowieckim wydano 14 tys. zezwoleń na pracę
dla cudzoziemców; najwięcej dla Ukraińców, Białorusinów, Chińczyków i Wietnamczyków. Najwięcej
wśród nich było pracowników wykwalifikowanych, kadry kierowniczej oraz pracowników przy pracach
prostych - poinformowano w środę dziennikarzy.

Do listopada 2009 roku w woj. mazowieckim wydano 14 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców; najwięcej dla Ukraińców, Białorusinów, Chińczyków i Wietnamczyków. Najwięcej wśród nich było pracowników wykwalifikowanych, kadry kierowniczej oraz pracowników przy pracach prostych - poinformowano w środę dziennikarzy.

Dotychczas pozwolenia na pracę były wydawane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie; od 1 stycznia 2010 roku będą wydawane przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej zezwolenie na pobyt na czas określony i zezwolenie na pracę ma być wydawane w jednym dokumencie. Dyrektywa ta ma obowiązywać od 2011 roku.

"Cudzoziemcy ubiegający się o zgodę na pobyt i zatrudnienie muszą składać podobne dokumenty. Wydawanie jednej decyzji będzie dla nich dużym ułatwieniem" - powiedział wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

W ostatnim roku znacznie wzrosła liczba cudzoziemców, którzy otrzymali zgodę na zatrudnienie. Od stycznia do listopada 2009 roku było ich o 43 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Według kierownika wydziału zezwoleń na pracę Wojewódzkiego Urzędu Pracy Grzegorza Badziocha wynika to z uproszczenia procedury przy ubieganiu się o pracę.

Regulujące to przepisy weszły w życie 1 lutego 2009 r. Do tego czasu średni czas ubiegania się o zezwolenie wynosił 3 miesiące, od lutego - 1 miesiąc. Termin, na jaki wydawane jest zezwolenie, jest uzależniony od kryteriów wojewody - w woj. mazowieckim jest to 12 miesięcy, następnie jest ono przedłużane na kolejne dwa lata lub więcej.

W związku z przejęciem części zadań, związanych z legalizacją pobytu, w mazowieckim urzędzie wojewódzkim został usprawniony system informacji. Uruchomiono punkty obsługi interesantów w delegaturach w Ciechanowie, Płocku, Radomiu, Siedlcach, Ostrołęce oraz dodatkowy punkt w Warszawie.

W 2008 roku powstało wojewódzkie Forum Cudzoziemców, w ramach którego funkcjonuje Infolinia migracyjna oraz Centrum Informacyjne dla cudzoziemców. Wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński informował przed tygodniem, że na terenie Warszawy mieszka 150 tys. cudzoziemców. (PAP)

dom/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)