Notowania

wiadomości
13.12.2013 21:04

Mazowsze: Zakończył się protest głodowy w szpitalu onkologicznym w Wieliszewie

# dochodzą informacje o przerwaniu protestu i zawarciu porozumienia #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzą informacje o przerwaniu protestu i zawarciu porozumienia #

13.12. Warszawa (PAP) - Zakończył się jednodniowy protest głodowy w szpitalu onkologicznym w Wieliszewie. Pacjenci i ich bliscy protestowali przeciw zbyt niskiemu kontraktowi szpitala z NFZ. Głodówkę zakończyło porozumienie w tej sprawie między prowadzącą szpital fundacją a Funduszem.

O porozumieniu poinformowała w piątek wieczorem PAP prezes stowarzyszenia "Pacjent jest najważniejszy", które zorganizowało protest, Anna Skłucka.

"W związku z zawarciem porozumienia pomiędzy zarządem Krajowej Fundacji Medycznej prowadzącej Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie a dyrekcją Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ zarząd stowarzyszenia podjął decyzję o zakończeniu ostrzegawczego protestu głodowego w obronie pacjentów onkologicznych" - napisała w oświadczeniu.

Protest prowadziło kilkanaście osób: pacjenci i ich bliscy. Sprzeciwiali się zbyt niskiemu kontraktowi z NFZ na 2014 r. i limitowaniu świadczeń onkologicznych. NFZ odpowiadał, ż kontrakt jest wyższy niż tegoroczny.

Członek stowarzyszenia na rzecz chorych na nowotwory "Pacjent jest najważniejszy" Karol Chwesiuk powiedział PAP, że stowarzyszenie podjęło decyzję o proteście głodowym jako wyrazie sprzeciwu wobec zbyt niskiego finansowania placówki, która pomaga pacjentom onkologicznym.

"Świadczenia onkologiczne nie są traktowane przez NFZ jako ratujące życie i Fundusz limituje je, a pacjenci onkologiczni nie mogą czekać w kolejce na procedury" - mówił. "Szpital onkologiczny w Wieliszewie to placówka, która mimo wykorzystania kontraktu z NFZ udziela pomocy wszystkim pacjentom onkologicznym, tak aby nie czekali w kolejkach" - podkreślił. Jak dodał, może to doprowadzić do zadłużenia się placówki i tego, że pacjenci nie będą mieli się gdzie leczyć.

"Państwo powinno zagwarantować opiekę zdrowotną pacjentom, a to fundacja prowadząca szpital finansuje nasze leczenie po wykorzystaniu puli pieniędzy z kontraktu z NFZ" - zaznaczył Chwesiuk.

Przypomniał, że wielokrotnie stowarzyszenie występowało w tej sprawie do ministerstwa zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, posłów, prezydenta, rzecznika praw obywatelskich.

Rzeczniczka prasowa oddziału mazowieckiego NFZ Agnieszka Gołąbek poinformowała w rozmowie z PAP, że w piątek odbyło się spotkanie dyrekcji oddziału z przedstawicielami Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego w Wieliszewie. Podtrzymaliśmy propozycję kontraktu na przyszły rok w wysokości, jaką kilka dni wcześniej zaakceptował prezes szpitala, a następnie wycofał zgodę - dodała.

"Zaproponowana kwota kontraktu dla tej placówki na przyszły rok jest wyższa niż tegoroczny kontrakt" - powiedziała Gołąbek. Dodała, że szpital w Wieliszewie był też jednym z głównych beneficjentów zwrotu od NFZ za nadwykonania za ubiegły rok.

"Jesteśmy gotowi do podpisania zaproponowanego kontraktu" - zapewniła.

Prezes zarządu szpitala Justyna Świeżek mówiła wcześniej PAP, że globalny kontrakt zaproponowano taki sam, ale z przesunięciem kwot z zakresu opieki szpitalnej na opiekę ambulatoryjną, "a operacji onkologicznych nie da się wykonać w ambulatorium".

Wyjaśniła, że 10 grudnia podpisała protokół uzgodnieniowy z NFZ, jednak tylko ze względu na to, że był to ostateczny termin. "Następnie pojawił się komunikat Funduszu o przedłużeniu tego terminu, dlatego wycofaliśmy zgodę na zaproponowane warunki finansowe" - mówiła.

Dodała, że podczas piątkowego spotkania w oddziale NFZ przedstawiciele Funduszu poinformowali zarząd szpitala, że jeżeli nie przyjmie warunków finansowych, to z końcem lutego umowa z placówką zostanie rozwiązana.

Prezes przypomniała, że szpital rozpoczął działalność od stycznia 2010 r. Placówka jest prowadzona przez Krajową Fundację Medyczną.(PAP)

js/ bpi/ itm/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz