Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

McCartney komponuje dla Miejskiego Baletu Nowego Jorku

0
Podziel się

Sir Paul McCartney, były członek zespołu The Beatles, pisze utwór
orkiestrowy "Ocean's Kingdom" (Królestwo Oceanu) dla nowojorskiego City Ballett. Premiera
zapowiedziana jest podczas gali 22 września.

bEhGpnHF

Sir Paul McCartney, były członek zespołu The Beatles, pisze utwór orkiestrowy "Ocean's Kingdom" (Królestwo Oceanu) dla nowojorskiego City Ballett. Premiera zapowiedziana jest podczas gali 22 września.

Według McCartneya "Ocean's Kingdom" to romantyczna historia z udziałem dwóch światów - niewinnego i czystego Królestwa Oceanu oraz zaludnionego przez bardziej czarne charaktery Królestwa Ziemi.

"Córka króla Oceanu zakochuje się w bracie króla Ziemi i musisz zobaczyć, jak się to zakończy" - streszczał libretto sławny piosenkarz w rozmowie z "The New York Times". "Po drodze zdarzają się wszelkiego rodzaju kłopoty" - dodał.

bEhGpnHH

Utwór składał się będzie z czterech aktów. W tej chwili ma około 45-50 minut. Wystąpi w nim 40 do 45 tancerzy, w tym czterech lub pięciu odtwarzających główne role. W aranżacji pomaga McCartneyowi kompozytor John Wilson.

Dla brytyjskiego gwiazdora pop "Ocean's Kingdom" nie jest pierwszym spotkaniem z muzyką poważną. Skomponował oratoria "Ecce Cor Meum" oraz "Liverpool Oratorio". Napisał poemat symfoniczny "Standing Stone", kilka krótszych utworów, wydawał też albumy muzyki poważnej. Krytycy muzyki klasycznej traktują go z szacunkiem, lecz ich recenzje nie były nadzwyczaj entuzjastyczne.

McCartney nie bardzo się tym przejmuje. Przyznaje, że jego utwory orkiestrowe nie dorównują Gustavowi Mahlerowi. Zarazem piosenkarz przypomina, że legendarny utwór Beatlesów "She Loves You" kiedyś również został zbesztany przez krytyków.

Brak entuzjazmu ze strony krytyki nie przeszkodził dyrektorowi, choreografowi i baletmistrzowi Miejskiego Baletu Nowego Jorku, Peterowi Martinsowi, w namówieniu McCartneya do skomponowania "Ocean's Kingdom".

bEhGpnHN

"Nie mogłem odrzucić oferty, doszło do tego, że uwielbiam pracować z orkiestrą" - powiedział McCartney, który zamówienie przyjął bez wahania.

Jak twierdzi Martins, libretto jest wyłącznym dziełem Brytyjczyka. Pochodzą od niego nawet sugestie choreograficzne. Gwiazda pop może też stanowić wspaniałą promocję nowojorskiego baletu i przyciągnąć do jego siedziby zupełnie nową widownię.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ az/ ap/

bEhGpnIi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)