Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ME-2012: Polska i Ukraina chcą usprawnić ruch graniczny

0
Podziel się:

#
w 5 akapicie zamiast "minister transportu i infrastruktury" powinno być "minister infrastruktury"
#

# w 5 akapicie zamiast "minister transportu i infrastruktury" powinno być "minister infrastruktury" #

28.10. Kijów (PAP) - Przed piłkarskimi Mistrzostwami Europy w 2012 r. Polska i Ukraina chcą usprawnić i przyspieszyć przekraczanie wspólnej granicy. Kwestie te poruszono w czwartek we Lwowie, w trakcie spotkania wicepremierów dwóch krajów, Waldemara Pawlaka i Borysa Kołesnikowa.

"Jesteśmy zainteresowani rozwojem infrastruktury granicznej przed Euro 2012 i omówieniem wszystkich tematów, dotyczących stosunków polsko-ukraińskich" - oświadczył Pawlak.

"Euro 2012 jest dla nas okazją do zaprezentowania światu osiągnięć naszych krajów po obaleniu reżimu totalitarnego" - powiedział Kołesnikow.

W czasie obrad obu delegacji ukraiński wiceminister transportu Ołeksij Baranow zaznaczył, iż na wszystkich przejściach granicznych na odcinku z Polską trwają już prace modernizacyjne, zmierzające do wprowadzenia tam standardów Unii Europejskiej.

Prowadzone są m.in. działania na rzecz ujednolicenia szerokości torów. "Głównym celem na przyszłość są przewozy czarterowe na kolei, co zwiększyłoby przewozy pasażerskie do 5 tysięcy osób na dobę" - powiedział Baranow. Polski minister infrastruktury Cezary Grabarczyk wśród najważniejszych zadań wymienił konieczność rozbudowy infrastruktury bezpośrednio na przejściach granicznych.

Wiceszef Służb Granicznych Ukrainy Pawło Szyszulin podkreślił ważność organizacji wspólnych odpraw na granicy.

"Ważnym sygnałem dla rozwiązania tego problemu jest ratyfikacja przez Ukrainę umów o ochronie danych osobowych, co było jednym z głównych wymagań Unii Europejskiej" - powiedział Grzegorz Polak z MSWiA.

W podsumowaniu obrad ukraiński wicepremier Kołesnikow zażądał od władz obwodów przy granicy z Polską uporządkowania znajdujących się tam obiektów oraz usunięcia punktów milicji drogowej. "W odległości 50 kilometrów nie powinno być żadnych posterunków drogówki. Przecież to absurd" - powiedział Kołesnikow.

Po rozmowach dwustronnych we Lwowie delegacje Polski i Ukrainy wyjechały za miasto, gdzie odbyła się uroczystość otwarcia budowy drogi Lwów-Krakowiec. Ma ona stać się częścią paneuropejskiego korytarza transportowego Berlin-Drezno-Wrocław-Lwów-Kijów.

Ze Lwowa Wołodymyr Pawliw (PAP)

vp/ jjk/ bos/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)