Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ME2012: Scenariusze ćwiczeń LIBERO II - testem wymiany informacji

0
Podziel się:

Scenariusze ćwiczeń sprawdzających procedury na wypadek kryzysowych zdarzeń
podczas Euro 2012 były realnym zaskoczeniem dla uczestniczących w nich służb, a pierwsze wnioski
dotyczące obiegu informacji są pozytywne - podało PAP Rządowe Centrum Bezpieczeństwa po
zakończonych testach LIBERO II.

Scenariusze ćwiczeń sprawdzających procedury na wypadek kryzysowych zdarzeń podczas Euro 2012 były realnym zaskoczeniem dla uczestniczących w nich służb, a pierwsze wnioski dotyczące obiegu informacji są pozytywne - podało PAP Rządowe Centrum Bezpieczeństwa po zakończonych testach LIBERO II.

W 30-godzinnych ćwiczeniach LIBERO II uczestniczyło 50 instytucji, w tym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, służby podległe MSW, MAC i MON. Przeprowadzono symulacje m.in.: awarii energetycznej, katastrofy kolejowej i karambolu na A2.

Jak powiedział w środę PAP zastępca dyrektora RCB Dariusz Góralski, sygnały o zdarzeniach podawali studenci, wcielając się w rolę np. policjantów i lekarzy. Wykonywali oni telefony do miejsko-wojewódzkich sztabów zarządzania kryzysowego i przekazywali informacje o danym zdarzeniu. "Następnie przyglądaliśmy się, jak ta informacja jest spożytkowana, czy zbiera się sztab i co z tego wyjdzie" - powiedział Góralski.

"Scenariusze były realne i były zaskoczeniem dla wszystkich grających. Nie wiedzieli, czego się mogą spodziewać. Nie był to pokaz, w którym uczestniczyły jednostki policji czy straży pożarnej. Były to ćwiczenia czysto sztabowe. To znaczy, że nikt nigdzie nie wyjeżdżał. Chodziło o to, żeby te nowe struktury informacyjne, które powstają tylko na Euro 2012 dobrze się skomunikowały z innymi instytucjami" - powiedział wiceszef RCB.

"Pierwsze wnioski dotyczą obiegu informacji. Będziemy rozmawiali m.in. z przedstawicielami spółki PL.2012 oraz MSW na temat pierwszych spostrzeżeń. Wydaje się, że system wymiany informacji, który ma obowiązywać podczas Euro 2012, jest odpowiedni" - powiedział Góralski.

W ćwiczeniach uczestniczyli eksperci z zakresu systemów zarządzania kryzysowego skupieni w centrach zarządzania i sztabach utworzonych na potrzeby Euro 2012, a także przedstawiciele służb z województw: dolnośląskiego, lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, pomorskiego i wielkopolskiego.

Rozpatrywane były sytuacje wymagające oceny zagrożenia i ryzyka dla społeczności lokalnej.

W województwie wielkopolskim scenariusz ćwiczenia przewidywał karambol na autostradzie A2 z udziałem 34 samochodów i 12 ciężarówek. Droga została zablokowana w obu kierunkach.

W Gdańsku ćwiczący musieli poradzić sobie z usuwaniem skutków gwałtownej burzy, która przeszła nad miastem. Spowodowała poważne szkody m.in. w strefie kibica. W strefie wybuchła panika, duża liczba osób została poszkodowana.

Również Kraków, zgodnie ze scenariuszem, zmagał się ze skutkami gwałtownej burzy, która wyrządziła szkody w strefie kibica. Doszło tam do przepychanek i bójek pomiędzy kibicami. Interweniowała policja, zatrzymano 30 osób różnej narodowości. Konieczna była także zmiana miejsca zamieszkania reprezentacji piłkarskiej Anglii. Było to niezbędne po wybuchu gazu, do którego doszło w przylegającym do hotelu klubie i w konsekwencji naruszenia konstrukcji ściany hotelu.

W województwie lubelskim scenariusz zakładał m.in. wykolejenie się pociągu towarowego, w skład którego wchodziły cysterny przewożące amoniak. Po wypadku ruch na przejściu granicznym został wstrzymany w obu kierunkach.

Na terenie Wrocławia, zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia, doszło do awarii energetycznej. Nie działała sygnalizacja świetlna na największych skrzyżowaniach w mieście. Również, czasowo, w związku z brakiem prądu, nie kursowały pociągi. Doszło tam także do awarii ciepłowniczej, która unieruchomiła autokar z piłkarzami greckiej drużyny.

W czasie ćwiczenia uczestnicy musieli poradzić sobie z sytuacją, jaka miała miejsce w pobliżu przejścia granicznego w Medyce (województwo podkarpackie). Doszło tam do zderzenia cysterny i polskiego tira. Wybuchł pożar, w wyniku którego śmierć poniosły dwie osoby, a 14 zostało rannych.

W Warszawie natomiast scenariusz przewidywał m.in. poważny wypadek w tunelu na Wisłostradzie. Ciężarówka przewożąca łatwopalną ciecz uderzyła w autobus miejski, a następnie wybuchła. W zdarzeniu zginęło 30 osób, 150 zostało rannych, w tym 45 ciężko. Ponadto służby musiały poradzić sobie z zamieszkami wywołanymi przez kibiców.

Grzegorz Dyjak (PAP)

Podobne informacje na www.2012euro.pap.pl

gdyj/ bos/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)