Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ME2012: Żołnierze Wojsk Specjalnych - do zadań antyterrorystycznych

0
Podziel się:

Wsparcie antyterrorystów to zadanie, jakie postawiono przed żołnierzami
Wojsk Specjalnych na czas Euro 2012. "Specjalsi", w przeciwieństwie do innych rodzajów sił
zbrojnych, na czas turnieju nie zostaną podporządkowani dowódcy operacyjnemu sił zbrojnych.

Wsparcie antyterrorystów to zadanie, jakie postawiono przed żołnierzami Wojsk Specjalnych na czas Euro 2012. "Specjalsi", w przeciwieństwie do innych rodzajów sił zbrojnych, na czas turnieju nie zostaną podporządkowani dowódcy operacyjnemu sił zbrojnych.

"Dowództwo Wojsk Specjalnych wydzieliło odpowiednie siły i środki do wsparcia działań antyterrorystycznych policji i Straży Granicznej w czasie EURO 2012 w Polsce" - powiedział PAP rzecznik prasowy DWS ppłk Ryszard Jankowski. W zabezpieczenie Mistrzostw Europy w piłce nożnej będą zaangażowane niemal wszystkie formacje podległe DWS. Jedynym wyjątkiem będzie Agat z Gliwic, który utworzono w lipcu 2011 r. i który nie osiągnął jeszcze gotowości.

Podobnie jak w większości dziedzin, w które zaangażowane jest wojsko w związku z zabezpieczeniem mistrzostw, żołnierze Wojsk Specjalnych zostaną zaangażowani dopiero jeśli okaże się, że możliwości służb podległych MSW są za małe. "Użycie konkretnych sił i środków nastąpi tylko w przypadku, gdy użycie pododdziałów policji czy Straży Granicznej okaże się niewystarczające" - podkreślił Jankowski. W razie potrzeby pododdziałami Wojsk Specjalnych ma kierować grupa reagowania kryzysowego, powołana w Dowództwie Wojsk Specjalnych na czas turnieju.

Choć DWS oficjalnie tego nie potwierdza, można się spodziewać, że skupienie na działaniach antyterrorystycznych oznacza, że w zabezpieczenie Euro najbardziej zaangażowani będą wyspecjalizowani w takich zadaniach żołnierze GROM-u, a w mniejszym stopniu Formozy i Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.

Ilu "specjalsów" weźmie udział w zabezpieczeniu Euro, tego DWS nie ujawnia. "Możemy powiedzieć, że liczba żołnierzy biorących udział w zabezpieczeniu Euro 2012 jest większa od liczby naszych żołnierzy biorących udział w operacji w Afganistanie" - powiedział jedynie Jankowski. W tym kraju służy obecnie ok. 200 żołnierzy Wojsk Specjalnych.

W styczniu szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Cieniuch przyznał, że zadania związane z Euro 2012 są jednym z powodów, dla których w najbliższym czasie armia nie przewiduje zwiększenia kontyngentu sił specjalnych w Afganistanie.

W przeciwieństwie do żołnierzy pozostałych rodzajów sił zbrojnych - Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej - żołnierze Wojsk Specjalnych wydzieleni do zabezpieczenia Euro nie zostaną podporządkowani Dowództwu Operacyjnemu Sił Zbrojnych. Pozostaną pod komendą DWS, podobnie jak "specjalsi" służący w Afganistanie, którzy na co dzień nie podlegają dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Jak tłumaczy Jankowski, wynika to z tego, że dowódca Wojsk Specjalnych jest równocześnie dowódcą operacji specjalnych.

Poza komendą Dowództwa Operacyjnego pozostaną też żołnierze Żandarmerii Wojskowej, skierowani na czas turnieju do pomocy policji i Straży Granicznej.

Do realizacji zadań związanych z zabezpieczeniem Euro 2012 wojsko wydzieliło ok. 3,3 tys. żołnierzy. Ponad 1,2 tys. z nich będą stanowić żandarmi; kolejne ponad 1,1 tys. ma odpowiadać za zabezpieczenie przestrzeni powietrznej, jedyne zadanie związane z turniejem, w którym MON pełnić będzie wiodącą rolę. Armia jest gotowa wydzielić też ponad 9 tys. kolejnych żołnierzy do ewentualnego użycia w sytuacjach kryzysowych, niezwiązanych z mistrzostwami lub dla wzmocnienia sił zabezpieczających Euro.

Pod komendą Dowództwa Wojsk Specjalnych są: GROM, Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca, Formoza z Gdyni, Agat z Gliwic oraz odpowiedzialna za wsparcie dowodzenia i zabezpieczenie wojsk jednostka Nil z Krakowa. DWS podlegają zespoły bojowe kierowane do operacji specjalnych w Afganistanie. Do końca 2013 r. gotowość ma osiągnąć tworzona obecnie lotnicza 7. eskadra działań specjalnych w Powidzu. W Wojskach Specjalnych służy trzy procent żołnierzy Wojska Polskiego, które etatowo liczy 100 tys. osób. (PAP)

Podobne informacje na www.2012euro.pap.pl.

ral/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)