Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Media: Wałęsa odwraca się plecami do Solidarności

0
Podziel się:

Europejska prasa komentuje 30-tkę związku i podkreśla konflikty między liderami.

Media: Wałęsa odwraca się plecami do Solidarności
(PAP/Roman Jocher)

_ - Wałęsa odwraca się plecami do Solidarności _ - pisze _ La Repubblica _ w artykule o obchodach 30-lecia związku i nieobecności na nich byłego prezydenta. Jego nieobecność zauważą też belgijski **Le Soir. Rosyjska prasa docenia rolę ruchu jako katalizatora przemian w Europie.

_ - Dzisiejsza Solidarność, dał do zrozumienia Wałęsa, to tylko mały związek narodowo-konserwatywny, za bardzo zbliżony do Jarosława Kaczyńskiego _ - wskazano w artykule.

Zauważając, że sam były prezydent nie wypowiedział się na ten temat osobiście, _ La Repubblica _ przytacza słowa jego otoczenia o tym, że nie utożsamia się on już z obecnym związkiem zawodowym.

Autor tekstu w rzymskim dzienniku przypomina, że w 1980 roku Solidarność jako pierwsza niezależna organizacja w całym świecie komunistycznym, obierając pokojową strategię _ w stylu Gandhiego _, dała _ decydujący impuls _ przyspieszający koniec imperium sowieckiego.

_ Chlubna przeszłość, według nacjonalistycznej prawicy będącej w opozycji, była, minęła _ - uważa _ La Repubblica _, przypominając spory między braćmi Kaczyńskimi a Lechem Wałęsą, którego oskarżali o pójście na _ kompromisy z komunistami _.

Tymczasem - dodaje gazeta - rząd Donalda Tuska _ przy każdej okazji wychwala pokojowe przejście od komunizmu do demokracji, którym Warszawa otworzyła przełom 1989 roku _.

_ Gest Wałęsy nie jest więc przypadkowy. Opowiada się on za nowoczesną wizją Polski, przeciwko tej Kaczyńskiego _ - ocenia włoski dziennik.

Nieobecność Lecha Wałęsy na obchodach 30-lecia _ Solidarności _ dostrzegł także brelgijski _ Le Soir _. Gazeta zamieszcza duże zdjęcie z 1980 roku, a na nim Lecha Wałęsę wynoszonego ze stoczni na rękach przez robotników po podpisaniu porozumień sierpniowych.

Solidarność katalizatorem przemian

Solidarność odegrała rolę katalizatora radykalnych zmian w ustroju Polski i całej Europy Wschodniej - podkreśla w poniedziałek _ Wriemia Nowostiej _ w publikacji poświęconej 30. rocznicy polskiego Sierpnia '80.Rosyjski dziennik zauważa, że masowy strajk na Wybrzeżu był bezprecedensową dla socjalistycznej Polski akcją, która doprowadziła do powstania pierwszego niezależnego związku zawodowego. _ Wriemia Nowostiej _ zaznacza, że w sierpniu 1980 roku władze Polski poszły na kompromis ze strajkującymi.

Uwagami tymi gazeta poprzedza wywiad z marszałkiem Senatu RP Bogdanem Borusewiczem, który oświadczył, że tamten strajk był _ bezkrwawym społecznym powstaniem narodowym _. _ Bez strajku nie byłoby Solidarności, gospodarki rynkowej i dzisiejszej wolnej, demokratycznej Polski _ - powiedział.

Szef izby wyższej polskiego parlamentu oznajmił, że strajk ten zmienił świadomość Polaków. _ Było to nasze wielkie zwycięstwo - bez krwi, bez większych strat _ - wskazał.

_ - My w Polsce zwykliśmy wspominać różne powstania, z których większość przegraliśmy, doznając masowych i bezsensownych strat w ludziach. Powstanie Warszawskie 1944 roku stało się dla nas swoistym syndromem - do takich sytuacji doprowadzać nie można. Są określone granice, których przekraczać nie powinniśmy _ - dodał.

Poproszony o skomentowanie słów Lecha Wałęsy, iż obecna Solidarność nie jest jego związkiem zawodowym, Borusewicz odparł, że _ tak mówi nie tylko Wałęsa _. _ Z obecną Solidarnością nie chce się wiązać większość spośród tych, którzy organizowali strajki lat 80. i uczestniczyli w budowie pierwszego niezależnego związku zawodowego _ - podkreślił.

_ - Nasza Solidarność jednoczyła 9 mln ludzi; była związkiem zawodowym otwartym dla wszystkich, w tym dla członków partii. Dzisiejsza Solidarność, skupiająca 600 tys. członków, jest związana ze skrajnie prawicowymi partiami i Kościołem katolickim _ - wyjaśnił marszałek.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t36178.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/solidarnosc;80;na;poczatku;nie;chodzilo;o;idealy;ale;o;ceny,52,0,665652.html) Solidarność '80. Na początku nie chodziło o ideały, ale o ceny Strajki w sierpniu 1980 roku nie wybuchły wcale dlatego, że robotnikom zaczął przeszkadzać system polityczny i oczekiwali większych swobód.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t103799.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/legendy;solidarnosci;nie;poradzily;sobie;w;nowej;polsce,142,0,665486.html) Legendy Solidarności nie poradziły sobie w nowej Polsce Przemysłowe molochy z okresu PRL nie wytrzymywały konkurencji. Przetrwały te, które znalazły inwestora.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/57/t104249.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/coraz;mniej;zwiazkowcow;maja;kiepski;pr,112,0,664432.html) Coraz mniej związkowców. Mają kiepski PR? W Polsce mamy 2,5 mln związkowców zrzeszonych w 6416 organizacjach. Ale potęgą nie jesteśmy. Do związków należy u nas 16 proc. zatrudnionych. Cztery razy mniej niż w Danii i Szwecji. Dwa razy mniej niż w Irlandii i Rumunii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)