Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Meksyk chce dopuścić prywatne firmy do sektora energetycznego

0
Podziel się

Meksyk chce dopuścić prywatne firmy do będącego obecnie wyłączną
domeną państwa sektora energetycznego - oświadczył w poniedziałek prezydent Enrique Pena Nieto.

bErkdJEB

Meksyk chce dopuścić prywatne firmy do będącego obecnie wyłączną domeną państwa sektora energetycznego - oświadczył w poniedziałek prezydent Enrique Pena Nieto.

Przedstawiony przez niego plan reform przewiduje udział prywatnych spółek w wydobywaniu ropy i wytwarzaniu energii elektrycznej. Państwowy koncern naftowy Pemex podpisze w tym celu z prywatnymi przedsiębiorstwami umowy, określające podział zysków i ryzyka. Państwo pozostanie przy tym nadal jedynym właścicielem zasobów surowcowych - zaznaczył Pena Nieto.

Dla zrealizowania zmian w sektorze energetycznym trzeba najpierw znowelizować dwa artykuły meksykańskiej konstytucji. Ustawa zasadnicza zabrania w tej chwili udzielania w sektorze energetycznym koncesji firmom prywatnym oraz zawierania z nimi umów, zapewniających im udział w zyskach.

bErkdJED

Lewicowa Partia Rewolucji Demokratycznej (PRD) zapowiedziała, że nie poprze zmian w konstytucji, ale rządząca Partia Instytucjonalno-Rewolucyjna (PRI) oraz konserwatywna Partia Akcji Narodowej (PAN) mają w Senacie wystarczającą liczbę przedstawicieli, by zapewnić tam niezbędną większość dwóch trzecich głosów dla nowelizacji. Przy pomocy trzeciego, mniejszego ugrupowania sojuszniczego mogą to samo osiągnąć w Izbie Deputowanych. Zmiany musi jeszcze zatwierdzić 17 spośród łącznie 32 parlamentów stanowych.

Z powodu wyczerpywania się złóż wydobycie ropy w Meksyku spadło w ciągu ubiegłych 10 lat o około jedną czwartą, a Pemex nie ma wystarczających środków na poszukiwanie i eksploatację nowych zasobów podmorskich. Podobnie przedstawia się sytuacja z gazem łupkowym.(PAP)

dmi/ kar/

14369071 14369103

bErkdJFe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)