Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Meksyk: Forum Gospodarcze Meksyk - Polska

0
Podziel się:

Polska delegacja rządowo - biznesowa składa wizytę w Meksyku w celu
zwiększenia wymiany handlowej i wzajemnych inwestycji. We wtorek polscy i meksykańscy
przedsiębiorcy spotkali się w stolicy Meksyku na Forum Gospodarczym "Polska. Brama do Europy".

Polska delegacja rządowo - biznesowa składa wizytę w Meksyku w celu zwiększenia wymiany handlowej i wzajemnych inwestycji. We wtorek polscy i meksykańscy przedsiębiorcy spotkali się w stolicy Meksyku na Forum Gospodarczym "Polska. Brama do Europy".

Delegacji przewodniczy podsekretarz stanu MSZ Beata Stelmach oraz Adam Szejnfeld, wiceprzewodniczący Bilateralnej Grupy Polsko-Meksykańskiej. W jej skład wchodzą przedstawiciele polskich firm z branż: farmaceutycznej, mechanicznej, spożywczej i paliwowej (w tym spółki należące do LOTOSU, ORLENU i PGNiG)
.

Uczestnicy wtorkowego spotkania doszli do zgodnej konkluzji, że obecny poziom wymiany handlowej i stosunków gospodarczych, pomimo stałego wzrostu, nie odzwierciedla potencjału obu krajów, które powinny zintensyfikować współpracę.

Zapytana przez PAP o strategię działań w regionie, Beata Stelmach powiedziała, że na polsko-meksykańskie relacje gospodarcze "należy patrzeć w dłuższej perspektywie". "Na razie jest to praca u podstaw, a osiągnięte do tej pory wyniki w handlu stanowią jedynie punkt wyjścia do rozwijania współpracy na miarę potencjału Polski i Meksyku" - dodała.

W rozmowie z PAP Adam Szejnfeld powiedział, że "kryzys powinien nauczyć nas dywersyfikacji wymiany handlowej, tak aby nie zależeć od rynków Unii Europejskiej. Ostatnio Polska uaktywniła się w Azji i Rosji, teraz czas na Amerykę Łacińską, która jest naszą ziemią do odkrycia". Podkreślał również znaczenie wzajemnych inwestycji zagranicznych, które - jak argumentował - pociągają za sobą wzrost wymiany handlowej.

Meksykanie, podobnie do Polaków, postrzegają swój kraj jako ważnego regionalnego i globalnego gracza. Podsekretarz ministerstwa gospodarki Meksyku Jose A. Torre Medina powiedział m. in., że "Meksyk ma strategiczne położenie w Ameryce, stanowi też pomost pomiędzy Azją i Europą".

Pod względem wysokości obrotów, Meksyk jest trzecim partnerem handlowym Polski w Ameryce Łacińskiej, jednak w skali globalnej zajmuje dopiero 44. miejsce. Jest natomiast drugim po Brazylii odbiorcą polskiego eksportu w regionie. Udział Meksyku w wymianie handlowej Polski z Ameryką Łacińską wynosi ok. 13 proc. Obroty handlowe z Meksykiem w latach 2002-2008 charakteryzował systematyczny wzrost zarówno importu, jak i eksportu. Obroty w 2011 r. osiągnęły 566,1 mln dolarów (eksport do Meksyku 311 mln, import 255 mln dolarów).

W poniedziałek polska delegacja uczestniczyła w gmachu meksykańskiego MSZ w konferencji poświęconej wykorzystaniu gazu łupkowego.

Jak poinformował Szejnfeld, na przyszły rok planowane jest forum "Polska - Ameryka Łacińska".

Z Meksyku Łukasz Firmanty (PAP)

fir/ jm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)