Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Meksyk: Kongres poparł reformę podatków, opodatkował niezdrową żywność

0
Podziel się

Meksykański Kongres poparł w czwartek postulowaną przez rząd
reformę podatków i choć złagodził rządowy projekt zwiększenia wpływów do budżetu, zgodził się, aby
daniną obłożyć m.in. niezdrową żywność.

bEpGpRhh

Meksykański Kongres poparł w czwartek postulowaną przez rząd reformę podatków i choć złagodził rządowy projekt zwiększenia wpływów do budżetu, zgodził się, aby daniną obłożyć m.in. niezdrową żywność.

Meksykańscy kongresmeni zgodzili się więc na wyższe podatki dla bogatych, dodatkowe opłaty za słodzone napoje i tzw. śmieciowe jedzenie, a także opodatkowanie zysków giełdowych. Jednocześnie sprzeciwili się wprowadzeniu podatku obrotowego od najmu, kredytów hipotecznych, sprzedaży nieruchomości i czesnego.

Po tym, jak ustawę po długiej debacie i poprawkach zaaprobowały obie izby Kongresu, trafi ona do podpisu do prezydenta Enrique Pena Nieto.

bEpGpRhj

Celem reformy jest zwiększenie wpływów do budżetu centralnego. Rząd podkreśla, że dodatkowe pieniądze przeznaczy na programy socjalne i infrastrukturalne.

Rządzącej Partii Instytucjonalno-Rewolucyjnej (PRI) pomogli deputowani lewicy. Konserwatywna opozycja argumentowała, że zmiany zagrażają pogrążonej w recesji meksykańskiej gospodarce. Gdy jej postulaty zostały zignorowane, w proteście opuściła obrady Senatu.

Podatek od słodzonych napojów i niezdrowej żywności ma pomóc w walce z otyłością i złymi nawykami żywieniowymi Meksykanów. W ostatnim czasie Meksyk wyprzedził Stany Zjednoczone pod względem liczby ludzi z otyłością. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w USA z nadwagą zmaga się 31,8 proc. dorosłych, w Meksyku ma ją 32,8 proc. mieszkańców powyżej 18 roku życia.

Meksykańskie ministerstwo zdrowia podaje, że w kraju jest ponad 5 mln dzieci z nadwagą i wzrasta ryzyko zachorowania na cukrzycę. (PAP)

bEpGpRhp

zab/

14946638 14947181 int. arch.

bEpGpRhK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)