Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
meksyk
01.05.2010 08:26

Meksyk: Nawet 90 lat więzienia grozi za porwanie

Senat meksykański uchwalił kolejną ustawę wymierzoną przeciwko zbrodni zorganizowanej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Prebranac/Dreamstime)

Senat meksykański uchwalił w piątek kolejną ustawę wymierzoną przeciwko zbrodni zorganizowanej: ustawę przeciwko uprowadzeniom osób, która przewiduje za to przestępstwo karę nawet do 90 lat więzienia.

Zgodnie z tą ustawą, osoby skazane za porwanie nie będą mogły korzystać z dobrodziejstw przepisów prawa, które pozwalają na skrócenie kary i przedterminowe zwolnienie.

Funkcjonariuszom policji lub wojskowym, którym sąd udowodni takie czyny, jak porwanie lub bezprawne pozbawienie wolności, grozi od 25 do 50 lat więzienia.

Od kilku lat mimo zdecydowanych działań państwa, wpływy organizacji przestępczych, zwłaszcza karteli narkotykowych obracających dziesiątkami miliardów dolarów, nieustannie rosną. Jednocześnie maleje poczucie bezpieczeństwa wśród ludności. Stwierdzają to zgodnie meksykańscy politolodzy, socjologowie i prawnicy.

Zgodnie z nową ustawą, jako okoliczność łagodzącą sądy będą traktowały uwolnienie przez porywacza ofiary uprowadzenia przed upływem 72 godzin od chwili porwania.

Według danych meksykańskiej organizacji "Uwaga Porwanie", w 2009 roku w kraju uprowadzono 1300 osób, o 15 proc. więcej niż w poprzednim roku.

Ustawa będzie jesienią poddana pod głosowanie w Izbie Deputowanych.

Tagi: meksyk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz