Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MEN: liczba doradców zawodowych w szkołach wzrasta

0
Podziel się:

Liczba doradców zawodowych zatrudnionych w szkołach z roku na rok wzrasta;
w 2007 r. w szkołach pracowało 689 doradców zawodowych, a obecnie - 1055. Dane te podała w czwartek
w Sejmie wiceminister edukacji Krystyna Szumilas.

Liczba doradców zawodowych zatrudnionych w szkołach z roku na rok wzrasta; w 2007 r. w szkołach pracowało 689 doradców zawodowych, a obecnie - 1055. Dane te podała w czwartek w Sejmie wiceminister edukacji Krystyna Szumilas.

"Z danych tych wynika, że organy prowadzące szkoły dostrzegają potrzebę doradztwa zawodowego dla uczniów" - oceniła wiceminister.

Odpowiadała ona na pytania posłów PO, Urszuli Augustyn i Macieja Orzechowskiego, w sprawie zatrudniania doradców zawodowych w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych.

Szumilas przypomniała, że od kilku lat przepisy oświatowe dają możliwość zatrudniania w szkołach nauczycieli-doradców zawodowych jako odrębnych specjalistów, na zasadach takich jak psychologów szkolnych i pedagogów szkolnych. "Każdorazowo decyzję o zatrudnieniu takiego nauczyciela podejmuje organ prowadzący daną szkołę" - zaznaczyła.

Przypomniała też, jakie kwalifikacje są wymagane od takiego nauczyciela - ukończone studia licencjackie lub magisterskie w zakresie doradztwa zawodowego, a w przypadku nauczyciela innej specjalizacji ukończenie studiów podyplomowych w tym zakresie.

Jednocześnie podkreśliła, że nauczyciel-doradca zawodowy nie jest jedyną osobą w szkole, która pomaga uczniowi w wyborze zawodu i planowaniu przyszłości. "Przepisy oświatowe zobowiązują szkoły do tworzenia wewnątrzszkolnych systemów doradztwa zawodowego. Takie systemy muszą być tworzone w gimnazjach i liceach ogólnokształcących, technikach i zasadniczych szkołach zawodowych. Zadania dotyczące doradztwa szkoły realizują we współpracy z rodzicami, innymi szkołami, poradniami psychologiczno-pedagogicznych i podmiotami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży" - powiedziała Szumilas.

"Bardzo istotna jest tutaj pomoc poradni psychologiczno-pedagogicznych; często doradca zawodowy zatrudniony jest właśnie w poradni" - zauważyła wiceminister.

Poinformowała, że w podpisanym w drugiej połowie listopada przez minister edukacji Katarzynę Hall pakiecie rozporządzeń, dotyczących uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, znalazły się zapisy o obowiązku tworzenia przez szkoły zespołów nauczycieli, którzy powinni opracowywać programy indywidualnej pracy z uczniami uwzględniające ich predyspozycje i zdolności.

"Tak więc nie tylko doradcy zawodowi, ale również wszyscy nauczyciele pracujący z uczniami powinni przygotowywać ich do wyboru zawodu w przyszłości" - podkreśliła Szumilas. (PAP)

dsr/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)