Notowania

niemcy
19.09.2011 15:24

Merkel nie chce słyszeć o szybszych wyborach

Niemiecka kanclerz Angela Merkel oświadczyła, że chadecko-liberalna koalicja rządząca będzie kontynuować swoją pracę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Niemiecka kanclerz Angela Merkel oświadczyła, że chadecko-liberalna koalicja rządząca będzie kontynuować swoją pracę - pomimo druzgocącej porażki liberałów w wyborach w Berlinie oraz konfliktu o politykę służącą stabilizacji euro.

_ - Myślę, że będziemy kontynuować naszą pracę w rządzie i nie sądzę, iż stanie się to trudniejsze _ - powiedziała Merkel.

Jak dodała, chadecko-liberalna koalicja pracuje i ma przed sobą sporo zadań. - _ Jesienią czeka na nas wiele spraw, nie tylko stabilizacja euro - zaznaczyła. - Wierzę, że wszyscy partnerzy koalicyjni zdają sobie sprawę ze swoich zadań i będą je wypełniać z największą powagą _.

Zerwania koalicji z liberałami oraz rozpisania nowych wyborów zażądał od Merkel przewodniczący opozycyjnej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Sigmar Gabriel. Jego zdaniem liberalna Partia Wolnych Demokratów (FDP) obrała eurosceptyczny kurs, za co została ukarana we wczorajszych wyborach do parlamentu Berlina.

FDP uzyskała jedynie 1,8 proc. głosów i nie weszła do berlińskiej Izby Deputowanych. To już piąta w tym roku klęska tej partii w wyborach regionalnych, podczas gdy jeszcze dwa lata temu w wyborach do Bundestagu FDP uzyskała ponad 14-procentowe poparcie.

_ - FDP jest na poziomie partii obrońców zwierząt. Ale nie chcę ich porównywać, bo byłoby to niesprawiedliwe wobec partii obrońców zwierząt _ - powiedział Gabriel. Jego zdaniem zbliża się koniec koalicji chadeków i liberałów, którzy _ nie będą już w stanie dojść do ładu ze sobą nawzajem _.

W opublikowanym wczoraj wywiadzie z gazetą _ Tagesspiegel _ Gabriel zaproponował kanclerz Merkel poparcie SPD dla ewentualnego chadeckiego rządu mniejszościowego w sprawach dotyczących walki z kryzysem w strefie euro, jeśli koalicja z liberałami się rozpadnie. - _ Okażemy w parlamencie wystarczająco dużo siły i odpowiedzialności, aby bez FDP podjąć ważne decyzje, potrzebne dla stabilizacji Europy, a następnie w uporządkowany sposób doprowadzić do nowych wyborów _ - powiedział Gabriel.

_ - Jeśli kanclerz i jej minister finansów Wolfgang Schaeuble chcą sprostać historycznej odpowiedzialności za Niemcy i Europę nie mogą dłużej rządzić z tą koalicją _ - ocenił.

W zeszłym tygodniu w chadecko-liberalnej koalicji wybuchł otwarty konflikt o działania służące stabilizacji euro. Szef FDP i wicekanclerz Philipp Roesler ocenił, że ewentualna kontrolowana niewypłacalność Grecji nie może być dłużej tematem tabu. Publicznie podtrzymał on potem tę opinię, chociaż kanclerz Angela Merkel próbowała przywołać go do porządku, apelując o ostrożne dobieranie słów, by jeszcze bardziej nie niepokoić rynków.

Komentatorzy uznali, że stanowczość Roeslera to próba podreperowania fatalnych notowań jego partii przed wyborami w Berlinie. Strategia ta jednak zawiodła. Dziś Roesler odrzucił oskarżenia o eurosceptycyzm i populizm. _ - Jesteśmy proeuropejscy, zachowując konieczny rozsądek w polityce gospodarczej _ - powiedział na konferencji prasowej.

Skrytykował on też inicjatywę części polityków FDP, którzy domagają się przeprowadzenia plebiscytu wśród członków ugrupowania na temat planu ustanowienia stałego Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS), przeznaczonego na wsparcie zadłużonych krajów strefy euro. Inicjatorzy plebiscytu sprzeciwiają się utworzeniu stałego programu ratunkowego, wskutek którego Niemcy byłyby odpowiedzialne za długi innych państw. _ - Należy trzymać się jasnego stanowiska, ale nie wolno przeciągnąć struny _ - ostrzegł Roesler.

Czytaj więcej o sytuacji kanclerz Merkel
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t46900.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niemcy;krytyczni;wobec;decyzji;merkel,138,0,913802.html) Merkel popełniła błędy? Oni twierdzą, że tak Zdaniem 65 proc. mieszkańców Niemiec rząd kanclerz Angeli Merkel podjął złe decyzje w sprawie walki z kryzysem zadłużenia w eurolandzie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t95747.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemiecki;minister;upadek;grecji;to;nie;koniec;swiata,52,0,909108.html) Kolejny przeciwnik Merkel. Przez Grecję W niemieckiej koalicji rządzącej nie ustaje spór o walkę z kryzysem w strefie euro. Wbrew kanclerz Angeli Merkel liberałowie dopuszczają plajtę Grecji, a minister transportu Peter Ramsauer ocenił, że wyjście Grecji z eurolandu nie byłoby końcem świata.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t75344.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;merkel;wkroczyl;na;zgubna;droge,192,0,861120.html) "Rząd Merkel wkroczył na zgubną drogę" Niemieckim firmom rodzinnym nie podoba się polityka Berlina w sprawie kryzysu w strefie euro.
Tagi: niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz