Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MF: do końca marca projekt dotyczący abolicji podatkowej

0
Podziel się:

Do końca marca Ministerstwo Finansów (MF) ma
przygotować projekt dotyczący abolicji podatkowej dla osób
pracujących za granicą - poinformował rzecznik resortu Jakub Lutyk.

Do końca marca Ministerstwo Finansów (MF) ma przygotować projekt dotyczący abolicji podatkowej dla osób pracujących za granicą - poinformował rzecznik resortu Jakub Lutyk.

"Gotowe rozwiązanie, które będzie można zaprezentować, mamy mieć do końca miesiąca. Wcześniej nie możemy zdradzić żadnych szczegółów" - powiedział rzecznik.

Dodał jedynie, że obecnie ministerstwo prowadzi w tej sprawie konsultacje, głównie z ekspertami prawa konstytucyjnego. Chodzi o takie skonstruowanie rozwiązań abolicyjnych, by były one zgodne z konstytucją i nie zostały w przyszłości zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny.

Dlatego ma to być "pewne rozwiązanie abolicyjne", a nie abolicja, ponieważ nie można - zgodnie z konstytucją - przeprowadzić abolicji selektywnej, dotyczącej tylko jakiejś wybranej grupy osób.

Wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch powiedziała we wtorkowym wywiadzie dla "Gazety Prawnej", że na razie MF ma projekty rozwiązań paraabolicyjnych. "Idą one w innym kierunku niż zapowiadano, ale spełniają oczekiwania abolicyjne. Badamy też rozwiązania prawne w tym zakresie, zwłaszcza jeśli chodzi o skutki budżetowe. Dochodzi też kwestia równości konstytucyjnej. Wyłączenie spod opodatkowania jednej grupy może doprowadzić do tego, że inna będzie dyskryminowana. Alternatywą byłaby powszechna abolicja. Ale nie o to chodziło premierowi" - powiedziała.

Premier Donald Tusk mówił wcześniej, że jest możliwość rozwiązań ustawowych w tym zakresie i równocześnie rząd bada drugą możliwość, która może zadziałać skuteczniej. Na początku lutego br. powiedział, że chodzi o rozwiązania "indywidualne, w skali masowej, poprzez decyzje samego ministerstwa finansów i skarbówki - odstąpienie od ściągnięcia podatków".

Projekty dotyczące abolicji zgłosiły do Sejmu kluby PO i LiD. Projekt PO zakładał delegację dla ministra finansów, by w rozporządzeniu dokonywał zwolnień podatkowych. Projekt LiD miał szerszy zasięg. Zakładał, że Polacy pracujący za granicą w latach 2002-2006 zostaliby zwolnieni z zapłaty podatku w Polsce od dochodów uzyskanych za granicą.

Według Małgorzaty Sobońskiej z kancelarii prawnej MDDP, sprawa abolicji jest bardzo skomplikowana, ponieważ należy rozwiązać problem zgodności z konstytucją oraz groźby utraty środków budżetowych. Abolicja oznaczałaby nie tylko zwolnienie z podatku osób, które go wcześniej nie zapłaciły. Także osoby pracujące za granicą, które zapłaciły podatek w Polsce, występowałyby o stwierdzenie nadpłaty podatku i zwrot nadpłaty.

Zdaniem Sobońskiej, rząd najprawdopodobniej wybierze inne rozwiązanie, niż proponowane wcześniej przez PO i LiD. Rozwiązanie PO pozostawia ministrowi finansów decyzję, które grupy zwolnić z podatku, co mogłoby naruszać konstytucyjną zasadę równości. Z kolei propozycja LiD mogłaby oznaczać utratę kontroli przez ministra nad tym procesem.

Od 1 stycznia 2007 roku obowiązuje korzystniejsza dla osób pracujących w Wielkiej Brytanii umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z umową, osoby osiągające dochody tylko w Wielkiej Brytanii nie płacą podatku w Polsce. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)