Notowania

wiadomości
06.02.2013 16:41

MF: nowa umowa podatkowa z USA będzie korzystniejsza dla emerytów

Nowa umowa podatkowa z USA będzie korzystniejsza dla emerytów planujących powrót do Polski - zapewnił w środę dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów Cezary Krysiak na posiedzeniu Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Podziel się
Dodaj komentarz

Nowa umowa podatkowa z USA będzie korzystniejsza dla emerytów planujących powrót do Polski - zapewnił w środę dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów Cezary Krysiak na posiedzeniu Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Krysiak odpowiadał głównie na zarzuty posłów pod adresem Ministerstwa Finansów o ignorowanie Polonii amerykańskiej w trakcie negocjowania nowej umowy. Powiedział, że od 2008 r., kiedy rozpoczęły się negocjacje, sam niejednokrotnie spotykał się i rozmawiał z przedstawicielami Polonii o ich problemach. Podkreślił, że ministerstwo nie miało prawnej możliwości konsultowania treści umowy z Polonią, ponieważ takiej możliwości nie przewiduje obowiązująca ustawa z 14 kwietnia 2000 r. o umowach międzynarodowych.

Krysiak przyznał, że w trakcie prowadzonych negocjacji nie udało się wynegocjować wszystkich korzystnych dla polskich podatników zmian. Poinformował jednak, że najbardziej niekorzystne rozwiązania podatkowe dla Polonusów wracających do ojczyzny zostały zmienione.

Przypomniał, że obecna umowa między Polską a USA, podpisana w 1974 r., przewiduje - jako metodę unikania podwójnego opodatkowania - metodę tzw. zaliczenia proporcjonalnego. W praktyce oznacza to, że władze amerykańskie mają prawo pobrać podatek od wypłacanej Polonusowi emerytury, a kwota tego podatku zostanie zaliczona na poczet podatku, jaki miałby on zapłacić w Polsce. Problem polegał na tym, że w Stanach Zjednoczonych obowiązuje wysoka kwota wolna od podatku, co sprawiało, że wielu Polonusów nie płaciło tam ani centa podatku. W związku z tym po powrocie do Polski musieli zapłacić polski podatek dochodowy, którego kwoty nie mogli w żaden sposób pomniejszyć.

Krysiak wyjaśnił, że w nowej umowie przewidziana będzie inna metoda - tzw. wyłączenia z progresją. Oznacza ona, że podatek od wypłacanych emerytur pobiorą USA, a Polska zrezygnuje z poboru podatku od nich, natomiast jedynie uwzględni kwotę zagranicznej emerytury w celu obliczenia stawki, według jakiej pobierze podatek od polskich dochodów.

Krysiak dodał, że w nowej umowie przewidziane są dwa wyjątki od ogólnej zasady, że podatek od wypłacanych emerytur będzie pobierać państwo zamieszkania emeryta. Pierwszy dotyczy rezydentów podatkowych USA - jeśli kraj ten zrezygnuje z poboru podatku od emerytury, to nie pobierze jej także Polska. Drugi wyjątek ma dotyczyć emerytur wypłacanych Polakom z amerykańskiego Social Security - podatek pobierze tylko USA.

Przedstawiciel Ministerstwa Finansów odniósł się także do problemu specjalnej klauzuli przewidującej, że kwota amerykańskiej emerytury może być pomniejszona o kwotę polskich emerytur lub rent (tzw. WEP - windfall elimination provision). Powiedział, że problem ten dotyczy głównie składek ubezpieczeniowych i dlatego Ministerstwo Finansów uznało, że nie będzie go poruszać w trakcie negocjacji z Amerykanami na temat umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Krysiak dodał, że problem leży w kompetencji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej i to do niego należy kierować dalsze pytania.

Krysiak zapowiedział także, że Ministerstwo Finansów przygotuje internetowy poradnik dla polskich emigrantów w USA, którzy zamierzają wrócić do kraju. W poradniku mają być zawarte szczegółowe informacje wyjaśniające, w jaki sposób powinni rozliczać się z podatku dochodowego. Poradnik ma znaleźć się na stronach polskiej ambasady oraz konsulatów.

Przedstawiciel MF poinformował, że nowa umowa będzie podpisana w przyszłym tygodniu. (PAP)

msz/ kjed/ mki/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz