Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF proponuje powołanie Rady ds. Ryzyka Systemowego

0
Podziel się:

Resort finansów chce powołać Radę ds. Ryzyka Systemowego. Głównym zadaniem
Rady byłoby wzmocnienie stabilności systemu finansowego oraz ograniczenie prawdopodobieństwa
wystąpienia kryzysu finansowego - wynika z uzasadnienia do projektu ustawy.

Resort finansów chce powołać Radę ds. Ryzyka Systemowego. Głównym zadaniem Rady byłoby wzmocnienie stabilności systemu finansowego oraz ograniczenie prawdopodobieństwa wystąpienia kryzysu finansowego - wynika z uzasadnienia do projektu ustawy.

"Ostatni kryzys finansowy w Unii Europejskiej ujawnił istnienie luk regulacyjnych związanych z rynkiem finansowym. Okazało się, że tradycyjne podejście do nadzoru finansowego (nadzór makroostrożnościowy) jest niewystarczające" - wskazano w uzasadnieniu do projektu ustawy z 29 maja 2013 r.

Dodano, że projekt przewiduje, iż nadzór makroostrożnościowy nad systemem finansowym będzie sprawowany przez ciało kolegialne, tj. Radę do spraw Ryzyka Systemowego. Celem Rady będzie identyfikowanie, monitorowanie i ograniczanie ryzyka systemowego, a przez to wspieranie zrównoważonego wzrostu gospodarczego.

Z uzasadnienia wynika, że Rada miałaby składać się z siedmiu członków. "Przewodniczącym Rady będzie prezes NBP, a jego zastępcami minister finansów oraz członek zarządu NBP wyznaczony przez prezesa NBP" - napisano.

"Członkami Rady będą także przewodniczący KNF oraz prezes zarządu BFG. Ponadto w skład Rady będzie wchodzić dwóch przedstawicieli specjalizujących się w zagadnieniach objętych zadaniami Rady, z których jeden zostanie powołany przez ministra finansów, drugi - przez prezesa Rady Ministrów" - dodano.

Dodatkowo, ze względu na istotną rolę GUS, jako źródła danych niezbędnych do wykonywania zadań Rady, proponuje się, aby w posiedzeniach Rady uczestniczył prezes GUS, który ma doradzać Radzie.

Projektodawcy proponują, aby do zadań Rady należały m.in.: identyfikacja, monitorowanie i ograniczanie ryzyka systemowego. "Przez ryzyko systemowe rozumie się możliwość wystąpienia takich tendencji w funkcjonowaniu systemu finansowego, które mogą prowadzić do powiększenia się nadmiernej nierównowagi makroekonomicznej zagrażającej stabilności wzrostu gospodarczego lub wywołać inne istotne negatywne skutki dla gospodarki narodowej" - napisano.

W przypadku zidentyfikowania ryzyka systemowego Rada ma podejmować odpowiednie działania, których celem będzie ograniczenie prawdopodobieństwa jego materializacji lub ograniczenie jego potencjalnych skutków. Proponuje się, żeby Rada posiadała uprawnienia do wydawania ostrzeżeń oraz zaleceń. (PAP)

jba/ asa/ rbk/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)