Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MFW spodziewa się, że polskie PKB w br. wzrośnie o 2,75 proc.

0
Podziel się:

Polskie PKB w 2010 r. wzrośnie o 2,75 proc., a w 2011 r. o 3,25 proc.-
wynika z zaprezentowanego w poniedziałek raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Polskie PKB w 2010 r. wzrośnie o 2,75 proc., a w 2011 r. o 3,25 proc.- wynika z zaprezentowanego w poniedziałek raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

"Spodziewamy się, że wzrost PKB w 2010 r. wyniesie 2,75 proc. i 3,25 proc. w 2011. Spodziewamy się ożywienia w popycie krajowym - szczególnie w inwestycjach publicznych. Gospodarka nadal jest poniżej potencjału, a przyrost płac jest ograniczony przez podwyższone bezrobocie. Inflacja powinna być powstrzymana" - napisano w raporcie MFW o Polsce.

"Neutralne nastawienie w polityce monetarnej i stopniowe zacieśnianie w polityce fiskalnej jest uzasadnione" - napisano.

"Spodziewamy się, że deficyt sektora general government pozostanie na wysokim poziomie od 7,25 proc. do 7,5 proc. PKB. Przy obecnej polityce, wliczając ogłoszone, ale jeszcze nieprzyjęte zmiany, deficyt obniży się powoli do nieco poniżej 7 proc. PKB w 2011 i ok. 5,75 proc. PKB w 2012 roku" - napisano.

"Wskutek tego poziom długu publicznego do PKB wg metodologii ESA95 naszym zadaniem osiągnie 62 proc. PKB w 2014 roku, wliczając dług Krajowego Funduszu Drogowego" - wynika z raportu.

W ocenie MFW, zejście z deficytem do 3 proc. PKB powinno być stopniowe i rozłożone na kilka lat.

"Redukcja deficytu do 3 proc. PKB w 2012 r. byłaby naszym zdaniem zbyt ambitna, biorąc pod uwagę, że ożywienie gospodarcze jest zbyt niepewne" - napisano.

"Zalecamy więc zacieśnianie fiskalne rzędu 0,5-1,0 proc. PKB rocznie w ciągu najbliższych 5 lat, dzięki czemu deficyt spadłby do poniżej 3 proc. PKB w 2013 r. lub w 2014 r." - napisano.

W opinii specjalistów, obecna sytuacja gospodarcza uzasadnia opóźnienie wejścia do ERM2 i strefy euro. "W obecnej sytuacji intencja opóźnienia przyjęcia euro jest właściwa, przy dużych potrzebach dostosowawczych w ciągu najbliższych lat i niepewności co do perspektyw gospodarczych wczesne wejście do ERM2 byłoby niewłaściwe" - wynika z komunikatu MFW.

"W naszym głównym scenariuszu kurs złotego będzie stabilny" - powiedział szef misji MFW Poul Thomsen. (PAP)

fdu/ jba/ zaj/ map/ bg/ ana/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)