Notowania

wiadomości
27.06.2012 16:49

MG: ponad 6 mln zł na promocję polskich okien i drzwi

Ponad 6 mln zł przeznaczono na Branżowy Program Promocji "Polskie Okna i Drzwi" opracowany przez Ministerstwo Gospodarki we współpracy z polskimi eksporterami. Jest to jeden z 15 branżowych programów promocji, na które resort wyda 70 mln złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ponad 6 mln zł przeznaczono na Branżowy Program Promocji "Polskie Okna i Drzwi" opracowany przez Ministerstwo Gospodarki we współpracy z polskimi eksporterami. Jest to jeden z 15 branżowych programów promocji, na które resort wyda 70 mln złotych.

W ramach projektu systemowego Ministerstwa Gospodarki pod nazwą "Promocja polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych" (poddziałania 6.5.1. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka) będzie promowanych 15 branż. Poza stolarką budowlaną będą to branże: meblarska, jubilerska, usług IT i ICT, produkcji jachtów i łodzi rekreacyjnych, przemysłu biotechnologicznego i farmaceutycznego, produkcji sprzętu medycznego i aparatury pomiarowej, budownictwa, ochrony zabytków, kosmetyczna, maszyn i urządzeń górniczych, odzieżowa, turystyki medycznej, przemysłu obronnego oraz polskich specjalności żywnościowych.

"Udało nam się uruchomić bardzo duże pieniądze na promocję polskiej gospodarki w bardzo innowacyjnym systemie bliskiej współpracą z branżą" - powiedziała wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik podczas środowej konferencji prasowej, poświęconej promocji branży stolarki budowlanej.

Dodała, że w ministerialnym programie wyłoniono najważniejsze branże dla polskiego eksportu, a stolarka budowlana została zaliczona do najbardziej obiecujących, tworzących nowe miejsca pracy i wpływających na wzrost Produktu Krajowego Brutto.

Realizatorem Branżowego Programu Promocji (BPP) polskiej stolarki budowlanej jest Konsorcjum Polskie Okna i Drzwi stworzone przez Związek Polskie Okna i Drzwi, ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku oraz firmę Eltar. Konsorcjum będzie promować branżę na rynku niemieckim, włoskim, francuskim, czeskim oraz szwedzkim.

"Te akurat rynki wybrali sami producenci branżowi" - powiedziała PAP Antoniszyn-Klik.

Firmy uczestniczące w programie wezmą udział w targach krajowych i zagranicznych, szkoleniach, misjach gospodarczych. Konsorcjum zorganizuje konferencje dla przedsiębiorców z branży w każdym z krajów objętych BPP, oraz spotkania dla przedstawicieli zagranicznych środowisk kupieckich, związanych z branżą stolarki okiennej i drzwiowej. Ponadto na zagranicznych targach powstaną branżowe stoiska.

W programie mogą wziąć udział zarówno duże, jak i małe firmy, ale firma powinna mieć znaczący udział w eksporcie - powiedziała PAP prezes firmy Eltar Elżbieta Tęsna. Udział w BPP zgłosiło już 18 firm.

Około 2,5 tys. polskich producentów produkuje około 20 mln sztuk okien i drzwi rocznie. Prawie 60 proc. tej produkcji jest przeznaczone na eksport. Jego wartość szacuje się na ponad 950 mln euro rocznie. (PAP)

ska/ je/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz