Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MG: wyniki audytu w spółkach węglowych - przed końcem listopada

0
Podziel się:

Przed końcem listopada powinny być znane wyniki audytu, przeprowadzanego w
polskim górnictwie przez specjalistów z firmy Roland Berger Strategy Consultans - poinformował w
poniedziałek szef departamentu górnictwa w Ministerstwie Gospodarki Maciej Kaliski.

bEsArIfF

Przed końcem listopada powinny być znane wyniki audytu, przeprowadzanego w polskim górnictwie przez specjalistów z firmy Roland Berger Strategy Consultans - poinformował w poniedziałek szef departamentu górnictwa w Ministerstwie Gospodarki Maciej Kaliski.

Audytorzy mają m.in. postawić niezależną diagnozę sytuacji spółek węglowych i zaproponować działania służące jej poprawie. Audyt jest finansowany głównie przez spółki węglowe. Większość z nich odczuwa w tym roku skutki spadku cen węgla i boryka się z koniecznością redukcji kosztów.

"Audyt jeszcze trwa. Jesteśmy w kontakcie z audytorami i co tydzień zapoznajemy się z cząstkowymi opracowaniami. Wskazują one na bardzo istotne elementy, które w niedługim czasie powinny być rozwiązane. Myślę, że za 2-3 tygodnie powinniśmy już dysponować wynikami audytu w górnictwie" - powiedział prof. Kaliski podczas katowickiej konferencji poświęconej prognozom zapotrzebowania na węgiel w Polsce.

bEsArIfH

Również prezes JSW Jarosław Zagórowski na bieżąco zapoznaje się z cząstkowymi wynikami audytu. Odnośnie tej spółki wynika z nich np., że w firmie jest niewielki przerost zatrudnienia w niektórych działach administracji.

"Liczbowo nie jest to duża ilość, widać jednak, że odbiegamy tu na niekorzyść od innych spółek. Dlatego musimy podjąć stosowne działania" - powiedział prezes, wskazując, że rozwiązaniem mogłoby być np. skuteczne skłonienie pracowników posiadających uprawnienia emerytalne do skorzystania z nich.

Zagórowski oczekuje, że audytorzy sformułują też przejrzyste wnioski dotyczące barier, utrudniających podniesienie efektywności w spółkach węglowych. Chodzi przede wszystkim o regulacje prawne - zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, czyli rozmaite regulaminy, układy czy porozumienia, zawarte np. ze związkami zawodowymi.

"Z czasem to prawo wewnętrzne w wielu przypadkach stało się niemal niewypowiadalne i niezmienialne. Tymczasem rynek oczekuje od nas podniesienia efektywności i redukcji kosztów, dlatego musimy elastycznie dostosować się do tego oczekiwania. A to oznacza konieczność likwidacji tych barier, m.in. prawnych" - dodał prezes JSW.

bEsArIfN

Propozycja audytu, czyli wykonania pogłębionej, wieloaspektowej analizy obecnej sytuacji branży węgla kamiennego, była inicjatywą samych spółek węglowych. Analiza ma pomóc we wzroście efektywności działania kopalń i spółek, odczuwających od ubiegłego roku skutki spadku spowolnienia gospodarczego w postaci spadku sprzedaży i cen węgla - zarówno energetycznego, jak i koksowego.

Mniejsza sprzedaż i niższe ceny odbiły się na tegorocznych wynikach górnictwa, które w pierwszym półroczu zarobiło na sprzedaży węgla jedynie niespełna 64 mln zł, wobec blisko 1,7 mld zł w tym samym czasie przed rokiem. Zysk netto całej branży spadł do 15,6 mln zł wobec ponad 1,1 mld zł rok wcześniej. Oznacza to, że część górniczych firm zanotowała straty, a jedynie te najbardziej efektywne zachowały rentowność. Wyniki za trzy kwartały nie zostały jeszcze opublikowane. Eksperci spodziewają się, że branża jako całość zanotowała w tym okresie stratę.

Firmę, która przeprowadza audyt, wyłoniono w trybie konkursu ofert - to spółka Roland Berger Strategy Consultans, należąca do wiodących firm konsultingowych na świecie.

Na podstawie diagnozy sytuacji poszczególnych kopalń i spółek powinny zostać określone konkretne i niezbędne obszary oraz działania do poprawy ich sytuacji ekonomicznej. Zamawiający zlecili audytorom wykonanie szczegółowej analizy całego sektora górnictwa węgla kamiennego, z uwzględnieniem czynników wpływających na rynek węgla oraz jego dynamikę i efektywność w Europie i w Polsce. Chodzi np. o ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla, nowe technologie, perspektywy rozwoju odnawialnych źródeł energii, perspektywy substytutów węgla, regulacje prawne w Unii Europejskiej i w Polsce, koszty frachtu.

bEsArIfO

Ponadto raport obejmie kwestie sprzedaży, efektywności operacyjnej, rekomendacje oraz strategiczne działania, które muszą zostać podjęte w celu poprawy aktualnej sytuacji całego sektora.(PAP)

mab/ je/

bEsArIgi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)