Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MG: wzrost PKB w III i IV kwartale może wynieść po 3,5 proc.

0
Podziel się:

Ministerstwo Gospodarki prognozuje, że wzrost PKB w III i IV kwartale może
wynieść po 3,5 proc., a produkcja przemysłowa w październiku może również osiągnąć wynik dwucyfrowy
- powiedziała we wtorek PAP Aneta Piątkowska z resortu gospodarki.

Ministerstwo Gospodarki prognozuje, że wzrost PKB w III i IV kwartale może wynieść po 3,5 proc., a produkcja przemysłowa w październiku może również osiągnąć wynik dwucyfrowy - powiedziała we wtorek PAP Aneta Piątkowska z resortu gospodarki.

"Dane GUS są wyższe od oczekiwań MG, głównie w wyniku wyższej od oczekiwań aktywności sektora przetwórstwa przemysłowego. W okresie trzech kwartałów tego roku produkcja była wyższa o 10,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Dane wskazują na utrzymywanie się ożywienia w sektorze przemysłowym; oczekujemy, że w IV kwartale aktywność sektora utrzyma się na zbliżonym poziomie" - powiedziała PAP Piątkowska.

GUS podał we wtorek, że produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 11,8 proc. rok do roku, po wzroście o 13,6 proc. rok do roku w sierpniu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 13,2 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że produkcja przemysłowa we wrześniu, w ujęciu dwunastomiesięcznym, wzrosła o 11,1 proc., natomiast w porównaniu z sierpniem 2010 roku wzrosła o 10,8 proc.

"Sektor przemysłowy oraz budowlany w III kwartale pozytywnie wpłynęły na wzrost gospodarczy. Dynamika PKB w tym kwartale nie powinna znacząco odbiegać od notowanej w II kwartale. Oczekujemy także kontynuacji powyższych trendów w ostatnim kwartale 2010 roku. Na skutek działania efektów kalendarzowych (jeden dzień roboczy mniej) produkcja w październiku może wzrosnąć nieznacznie wolniej, niż we wrześniu, w tempie zbliżonym do 10 proc. Jednak w ostatnich miesiącach tego roku powinna ponownie przyspieszyć i rozwijać się w tempie dwucyfrowym" - dodała Piątkowska.(PAP)

bg/ map/ ana/ pad/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)