Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MI określi stawki opłat za przejazd motocykli autostradami

0
Podziel się:

Resort infrastruktury do końca roku przygotuje projekt rozporządzenia o
opłatach za autostrady zarządzane przez GDDKiA, które będą uwzględniały osobną kategorię motocykli
i stawkę opłat dla nich - podała wiceminister infrastruktury Patrycja Wolińska-Bartkiewicz.

Resort infrastruktury do końca roku przygotuje projekt rozporządzenia o opłatach za autostrady zarządzane przez GDDKiA, które będą uwzględniały osobną kategorię motocykli i stawkę opłat dla nich - podała wiceminister infrastruktury Patrycja Wolińska-Bartkiewicz.

Wiceminister odpowiadała w czwartek w Sejmie na pytanie Marka Rząsy i Piotra Tomańskiego (PO) w sprawie obniżenia opłat dla motocyklistów za przejazdy autostradami. Motocykliści skarżą się, że muszą płacić za przejazd takie same stawki, jak samochody osobowe, mimo że jednoślady mogą przewozić mniej osób i nie zużywają tak nawierzchni dróg jak samochody.

W przypadku autostrad koncesyjnych, zgodnie z zapisami umów stosowana jest jedna stawka - wspólna dla samochodów osobowych i motocykli - wyjaśniła Wolińska-Bartkiewicz.

"W stosunku do tych koncesyjnych odcinków autostrad minister infrastruktury ma prawo wystąpić o zmianę klasyfikacji pojazdów i wprowadzenie kategorii motocykle, jednak wymaga to uzgodnienia z ministrem finansów" - powiedziała. Dodała, że chodzi o wysokość wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego. "Taka możliwość jest na autostradzie A1 od Gdańska do Grudziądza i nieoddanym jeszcze do użytku odcinku A2 od Świecka do Nowego Tomyśla, gdzie wprowadzone są opłaty za dostępność" - powiedziała.

"W przypadku odcinka A2 od Nowego Tomyśla do Konina i na A4 od Krakowa do Katowic są opłaty bezpośrednie i tam koncesjonariusz w porozumieniu z szefem GDDKiA może udzielić bonifikaty" - zaznaczyła.

Rozporządzenie będzie dotyczyło autostrad zarządzanych przez GDDKiA, których docelowo ma być 2050 km - podała. "W przypadku tych autostrad minister infrastruktury ma określić stawki w osobnej kategorii motocykle i takie rozporządzenie jest w tej chwili przygotowywane przez resort, w związku z elektronicznym systemem poboru opłat" - zaznaczyła. "Projekt ma być przygotowany do końca roku w resorcie i przekazany do zaopiniowania radzie ds. autostrad, a potem do konsultacji międzyresortowych" - powiedziała.

"Zostaną ustalone odrębne stawki dla kategorii motocykle. Ich wysokość będzie dopiero określona, a w analizach zostaną uwzględnione m.in. stawki obowiązujące za granicą" - podkreśliła. "W takich krajach jak Hiszpania, Francja czy Włochy te stawki znacząco nie odbiegają od opłat za samochody osobowe. W Chorwacji jest inaczej, w zależności od odcinka i operatora" - powiedziała. "Będziemy brali też pod uwagę stopień zużywania drogi przez motocykle" - dodała wiceminister. (PAP)

ago/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)