Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Michał Oleszczyk zarekomendowany na szefa artystycznego festiwalu w Gdyni

0
Podziel się:

Filmoznawca i krytyk Michał Oleszczyk ma szansę zostać nowym dyrektorem
artystycznym Festiwalu Filmowego w Gdyni - komitet organizacyjny tej imprezy zarekomendował
kandydaturę Oleszczyka ministrowi kultury.

bEsAsgdN

*Filmoznawca i krytyk Michał Oleszczyk ma szansę zostać nowym dyrektorem artystycznym Festiwalu Filmowego w Gdyni - komitet organizacyjny tej imprezy zarekomendował kandydaturę Oleszczyka ministrowi kultury. *

O to stanowisko ubiegał się także Michał Chaciński, szef artystyczny festiwalu przez ostatnie trzy lata.

Festiwal Filmowy w Gdyni to najważniejsza w Polsce doroczna impreza poświęcona rodzimej kinematografii.

bEsAsgdP

Jego organizatorzy to: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Urząd Miasta Gdyni i samorząd województwa pomorskiego. Współorganizatorami są Telewizja Polska i HBO Polska. Komitetowi organizacyjnemu festiwalu przewodniczy dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz.

Jak poinformowano we wtorek na stronie internetowej PISF, w związku z zakończeniem kadencji Chacińskiego na stanowisku dyrektora artystycznego gdyńskiego festiwalu, komitet organizacyjny spotkał się z dwoma kandydatami: z Chacińskim, który chciał swoją pracę kontynuować, oraz z Oleszczykiem, doktorem filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego i krytykiem.

Obaj kandydaci, posiadający doświadczenie w programowaniu festiwali filmowych, "zaprezentowali wyraziste propozycje programowe oraz merytoryczne przygotowanie" - oceniono w komunikacie.

Komitet - jednogłośnie - wybrał z tych dwóch propozycji kandydaturę Oleszczyka i "rekomendował go na to stanowisko ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego" - poinformowano.

bEsAsgdV

Zgodnie z regulaminem festiwalu "dyrektor artystyczny (...) wyłaniany jest w drodze konkursu ogłaszanego przez komitet organizacyjny i powoływany po werdykcie komisji konkursowej, na wniosek komitetu organizacyjnego, przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego".

Oleszczyk (ur. 1982) publikuje recenzje m.in. w magazynie "Kino", "Tygodniku Powszechnym" i "Przekroju". Działa w organizacji Polish Filmmakers NYC, promującej kino polskie w Nowym Jorku. W latach 2011-2013 przygotowywał program festiwalu filmowego Off Plus Camera w Krakowie, którego był też rzecznikiem. W 2012 r. otrzymał Nagrodę PISF w kategorii krytyka filmowa.

Tegoroczny 38. Festiwal Filmowy w Gdyni odbywał się w dniach 9-14 września. Przyszłoroczna 39. edycja potrwa od 15 do 20 września - poinformowali organizatorzy. (PAP)

jp/ as/

bEsAsgeq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)