Notowania

rosja
02.11.2010 14:28

Miedwiediew na Kurylach. Ławrow zdziwiony reakcją

Szef MSZ Rosji zapowiada, że prezydent odwiedzi więcej wysp.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*- _ Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew ma zamiar odwiedzić także inne wyspy z łańcucha Kurylów, planuje też dalsze inwestycje na archipelagu _ - powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. *

Miedwiediew przyleciał wczoraj na wyspę Kunaszyr na Kurylach, które stanowią sporne terytorium między Rosją a Japonią. Japonia bardzo ostro zareagowała na tę wizytę wzywając swego ambasadora w Moskwie do kraju na konsultacje. _ - Postanowiłem czasowo odwołać ambasadora w Rosji Masaharu Kono _ - powiedział szef resortu spraw zagranicznych Saiji Maehara.

Ławrow powiedział, że Moskwa nie planuje podobnych kroków, gdy zapytano go o reakcję Rosji na działania Japonii. Przebywający z wizytą w Norwegii szef rosyjskiej dyplomacji wyraził zdziwienie posunięciami Japonii.

Wizyta Miedwiediewa wywołuje sprzeciw w Tokio (Russia Today, ang.):

_ - Trwające ze strony Japonii rozpalanie emocji z powodu wizyty prezydenta Rosji na wyspę Kunaszyr wywołuje zdumienie _ - podkreślił Ławrow. Przypomniał, że już niejednokrotnie zaznaczał, iż _ takie protesty ze strony Tokio są nie do przyjęcia _.

Moskwa i Tokio nie są w stanie rozwiązać sporu terytorialnego o cztery Wyspy Kurylskie, nazywane przez Rosję Kurylami Południowymi, a przez Japonię Terytoriami Północnymi.

Japonia na konferencji w San Francisco w 1951 roku zrzekła się praw do Wysp Kurylskich. W okresie zimnej wojny uznała jednak, że traktat nie obejmuje czterech wysp, stanowiących _ Północne Terytoria Japonii _. Od zwrotu wysp uzależniła także zawarcie traktatu pokojowego z ZSRR po 1945 roku, którego do dzisiaj nie podpisała. Moskwa proponowała w 1956 i 2004 roku przekazanie Japonii dwóch z czterech wysp, czego jednak Tokio nie zaakceptowało

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/221/t115165.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/japonia;odwolala;ambasadora;w;moskwie,226,0,703202.html) Japonia odwołała ambasadora w Moskwie Decyzja jest skutkiem wizyty Miedwiediewa na Wyspach Kurylskich.
Tagi: rosja, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz