Notowania

rosja
29.05.2009 14:07

Miedwiediew: Rosja nie pozwoli osłabiać suwerenności Mołdawii

TASS) - Sprzeciw Rosji wobec prób "nadwerężania" suwerenności Mołdawii wyraził w piątek prezydent Dmitrij Miedwiediew na spotkaniu z zagranicznymi ambasadorami.

Podziel się
Dodaj komentarz

TASS) - Sprzeciw Rosji wobec prób "nadwerężania" suwerenności Mołdawii wyraził w piątek prezydent Dmitrij Miedwiediew na spotkaniu z zagranicznymi ambasadorami.

"Wielowiekowa przyjaźń, wspólna historia i kultura wiążą narody Rosji i Mołdawii. (...) Uważamy za niedopuszczalne próby nadwerężania tożsamości i suwerenności Mołdawii" - oznajmił rosyjski prezydent, przyjmując listy uwierzytelniające od nowego ambasadora Mołdawii.

Zdaniem agencji AFP, jest to aluzja do Rumunii. Mołdawskie władze oskarżały ten kraj o podsycanie gwałtownych protestów, które wybuchły w Kiszyniowie na początku kwietnia. Opozycja mołdawska demonstrowała na ulicach przeciw sfałszowanym jej zdaniem wynikom wyborów parlamentarnych.

Miedwiediew podkreślił na piątkowym spotkaniu, że Rosja popiera władze Mołdawii "w staraniach o unormowanie sytuacji" w kraju.

Napięcia między Bukaresztem a Kiszyniowem pogłębiły się, kiedy prezydent Rumunii Traian Basescu powiedział, że uważa za bezsensowne zawarcie traktatu ustalającego granicę z Mołdawią, bo Bukareszt uznał już granice byłego Związku Radzieckiego, którego Mołdawia była częścią. Mołdawia oskarżyła Rumunię o chęć aneksji.

Historycznie i kulturowo Mołdawia jest bardzo silnie związana z Rumunią. W XIX wieku stanowiąca większość jej terytorium historyczna Besarabia została zaanektowana przez Rosję. W latach 1940-91 (z krótką przerwą w latach II wojny światowej) Mołdawia była jedną z republik ZSRR. Od 1991 roku jest niepodległym państwem. (PAP)

awl/ kar/

2829 2187

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz