Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej ma własne organy

0
Podziel się:

Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej w Krakowie, który
na poziomie magisterskim kształci przyszłych organistów, ma własne organy. Instrument znajdujący
się w parafii św. Stanisława na krakowskim Dąbiu poświęcił w środę kard. Stanisław Dziwisz.

Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej w Krakowie, który na poziomie magisterskim kształci przyszłych organistów, ma własne organy. Instrument znajdujący się w parafii św. Stanisława na krakowskim Dąbiu poświęcił w środę kard. Stanisław Dziwisz.

Metropolita krakowski podkreślił, że dzięki organom sprawowanie liturgii w tym kościele będzie piękniejsze i bardziej uroczyste. "Dźwięk organów staje się wspaniałym znakiem Pieśni Nowej, którą wszyscy winniśmy śpiewać Bogu" - powiedział kard. Dziwisz.

Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej został założony w 2008 r. przez Papieską Akademię Teologiczną (obecnie to Uniwersytet Papieski Jana Pawła II) i Akademię Muzyczną w Krakowie. Od roku akademickiego 2009/10 kształci on studentów na kierunku muzyka kościelna.

Starania o budowę organów piszczałkowych rozpoczęto równocześnie z powstaniem Instytutu. Dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się kupić niekompletne mechaniczne organy skonstruowane w roku 1966 i usytuowane w jednym z kościołów w Karlsruhe. Ich przebudowa i renowacja trwała ponad dwa lata. Prace prowadziła Fundacja im. św. Królowej Jadwigi dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Te największe mechaniczne organy w Krakowie posiadają cztery manuały oraz klawiaturę pedałową i 57 głosów. Instrument będzie służył studentom muzyki kościelnej, uczniom Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej im. kard. Franciszka Macharskiego oraz parafii na Dąbiu.

"Zależało nam na tym, aby studenci mogli na jak najlepszym instrumencie kształtować swój talent" - mówił PAP dyrektor Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej w Krakowie ks. dr hab. Robert Tyrała.

Studiujący na kierunku muzyka kościelna oprócz nauki gry na organach uczą się także dyrygentury, akompaniamentu liturgicznego, historii muzyki, pedagogiki, chóru i scholi gregoriańskiej, emisji głosu i poznają tradycję muzyczną różnych wyznań chrześcijańskich.

Na odnowionych organach zagrał w czwartek kompozytor Henryk Jan Botor. W trakcie liturgii, wykonana została Msza koronacyjna Wolfganga Amadeusza Mozarta. (PAP)

wos/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)