Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wigilia
23.12.2007 15:53

Miejska wigilia w Białymstoku

Kilkaset osób przyszło na miejską wigilię, zorganizowaną w niedzielę po raz pierwszy w Białymstoku. Potrzebujący otrzymali paczki świąteczne, katoliccy i prawosławni hierarchowie wystosowali przesłanie do mieszkańców. Kuchnia polowa wydawała postne posiłki.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Kilkaset osób przyszło na miejską wigilię, zorganizowaną w niedzielę po raz pierwszy w Białymstoku. Potrzebujący otrzymali paczki świąteczne, katoliccy i prawosławni hierarchowie wystosowali przesłanie do mieszkańców. Kuchnia polowa wydawała postne posiłki. *

Wigilia była częścią dorocznej akcji "Pierwsza gwiazdka", organizowanej przez miejscowe Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga". Współorganizatorem były władze Białegostoku.

Spotkanie miało miejsce na placu przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie od dwóch tygodni stoi żywa szopka "Drogi", z osiołkiem i owieczkami. Wszyscy, którzy tam w niedzielę przyszli, mogli podzielić się opłatkami, a także skosztować posiłków postnych z kuchni polowych, np. barszczu czy bigosu.

Stowarzyszenie przygotowało kilka tysięcy paczek dla potrzebujących rodzin, którymi się opiekuje. Paczki rozdawano w miejscu organizacji wigilii, część już kilka dni wcześniej przekazano ośrodkom pomocy społecznej, za pośrednictwem których trafią do rodzin w potrzebie spoza Białegostoku.

Akcja "Pierwsza Gwiazdka" ma już ponad 10-letnią tradycję. Pieniądze na żywność i potrzebne rzeczy do paczek zbierane są (bo akcja jeszcze trwa) m.in. ze sprzedaży kilkudziesięciu tysięcy ozdób i drobiazgów związanych z Bożym Narodzeniem, przygotowanych przez wolontariuszy organizacji.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski złożył wszystkim życzenia i podkreślał, że to spotkanie z tymi osobami, którym na co dzień brakuje spotkania z drugim człowiekiem, a może nawet powszedniego chleba.

W przesłaniu do zebranych metropolita białostocki abp Edward Ozorowski powiedział, że radość Bożego Narodzenia skierowana jest do wszystkich, także tych, którzy są chorzy lub w niedostatku materialnym.

Prawosławny biskup białostocko-gdański Jakub zwrócił uwagę, że ciągle są potrzebujący pomocy. Podkreślił, że należy dziękować tym, którzy potrzebującym pomagają, w tym organizacjom, które w tych dniach starają się pamiętać o biednych. (PAP)

Tagi: wigilia, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz