Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mieszkańcy wsi na Warmii i Mazurach zebrali 67 ton elektrośmieci

0
Podziel się:

67 ton zużytego sprzętu elektrycznego - lodówek, pralek i telewizorów -
zebrali mieszkańcy 41 wsi z Warmii i Mazur. W środę rozstrzygnięto w Olsztynie konkurs, w którym
wyróżniono sołtysów organizujących w swoich wsiach zbiórki elektrośmieci.

67 ton zużytego sprzętu elektrycznego - lodówek, pralek i telewizorów - zebrali mieszkańcy 41 wsi z Warmii i Mazur. W środę rozstrzygnięto w Olsztynie konkurs, w którym wyróżniono sołtysów organizujących w swoich wsiach zbiórki elektrośmieci.

Do konkursu na "eko - sołectwo" przystąpiło 41 sołectw spośród prawie 2,5 tysiąca zlokalizowanych na Warmii i Mazurach.

"To sołtysi jako liderzy społeczności lokalnych podjęli się tego przedsięwzięcia. Musieli ogłosić w swych wioskach informacje o zbiórce, a następnie zorganizować punkty, gdzie miałby te odpady trafiać. Potem elektrośmieci odbierała wyznaczona przez organizatora konkursu firma" - wyjaśniła PAP organizatorka rywalizacji Iwona Węgrowska.

Wśród sołectw, które zebrały od swoich mieszkańców najwięcej zużytego sprzętu elektrycznego, są: Miłki, Iłowo-wieś, Kalisty, Dębówko oraz Żydowo koło Bartoszyc.

Sołtys Żydowa Tadeusz Tomaszewicz powiedział PAP, że gdy usłyszał o konkursie, zdecydował się bez wahania przystąpić do akcji. "Najpierw wywiesiłem na tablicy ogłoszeń dla mieszkańców informacje o zbiórce, a potem sam jeździłem ciągnikiem z przyczepką i odbierałem od nich zużyty sprzęt elektryczny. Uzbieraliśmy prawie 3 tony. Z okolicznych lasów też wywiozłem dwa stare telewizory" - podkreślił.

Powiedział, że za nagrodę pieniężną w wysokości 500 złotych będzie chciał kupić drzewka, które mieszkańcy wsi mają posadzić wokół wiejskiego boiska.

Tadeusz Pampuch z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie zaznaczył, że nadleśnictwa z Warmii i Mazur wydają rocznie około 1 mln zł na wywiezienie śmieci i odpadów z lasów. (PAP)

ali/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)