Notowania

podlasie
27.11.2008 14:07

"Migające Podlasie" - nauka języka migowego za unijne pieniądze

Jak posługiwać się językiem migowym i bez uprzedzeń współpracować z osobami niesłyszącymi dowiedzą się uczestnicy projektu "Migające Podlasie", który realizowany jest w Białymstoku za unijne pieniądze.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Jak posługiwać się językiem migowym i bez uprzedzeń współpracować z osobami niesłyszącymi dowiedzą się uczestnicy projektu "Migające Podlasie", który realizowany jest w Białymstoku za unijne pieniądze. *

Projekt finansowany jest z unijnego programu Kapitał Ludzki. W jego ramach do końca października 2009 roku 40 pracujących osób z województwa podlaskiego weźmie udział w cyklu bezpłatnych szkoleń, mających na celu m.in. naukę podstaw języka migowego.

To inicjatywa firmy menedżerskiej Profit oraz Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa w Białymstoku. Rekrutacja uczestników do pierwszej edycji szkoleń potrwa do końca listopada.

Jak poinformowała PAP w czwartek Justyna Kostecka z biura projektu, liczba chętnych już teraz znacznie przekracza limit miejsc. Ostatecznie w szkoleniach wezmą udział te osoby, które "mają jak największą szansę praktykowania tych umiejętności i przekazywania ich dalej" - wyjaśniła Kostecka.

Pierwsze zajęcia rozpoczną się w grudniu i potrwają do maja 2009 roku. Druga edycja projektu przypadnie na okres: czerwiec-październik przyszłego roku. W każdej z nich weźmie udział 20 pracujących osób, które chcą podnieść swoje kwalifikacje w kontekście przyszłej współpracy z osobami niesłyszącymi.

Oprócz nauki języka migowego, uczestnicy w formie zabaw symulacyjnych i parateatralnych będą się uczyć, jak wykorzystywać go wśród niesłyszących. Poznają też elementy zarządzania czasem, asertywności i radzenia sobie ze stresem. W sumie każda osoba odbędzie niemal 130 godzin zajęć.

Aby posługiwać się językiem migowym, nie wystarczy sama znajomość jego podstaw, konieczna jest też wyobraźnia, a także pewna otwartość i dobra wola osoby słyszącej - zastrzegła Kostecka.

Jej zdaniem, integracja pełnosprawnej części społeczeństwa z osobami niesłyszącymi i niedosłyszącymi jest istotna chociażby ze względu na planowaną likwidację zakładów pracy chronionej. Część niepełnosprawnych osób trafi z tego, jak go określiła Kostecka, "hermetycznego świata" do zwykłych zakładów pracy, gdzie staną się naszymi współpracownikami.

W Polsce jest ok. 380 tłumaczy języka migowego. Liczbę użytkowników języka migowego określa się na 50 tysięcy. Od 1985 roku znaki języka migowego wykorzystywane są w edukacji dzieci niesłyszących w szkołach.

Obecnie w Sejmie trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o polskim języku migowym, która zakłada wiele ułatwień dla osób niesłyszących, m.in. wprowadzenie w telewizji publicznej i telewizjach prywatnych obowiązku tłumaczenia na ten język emitowanych programów. (PAP)

mwi/ hes/ jbr/

Tagi: podlasie, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz