Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mija 230. rocznica urodzin Karola Goduli

0
Podziel się:

We wtorek mija 230. rocznica urodzin Karola Goduli, żyjącego na przełomie
XVIII i XIX w. legendarnego górnośląskiego przedsiębiorcy, okrzykniętego mianem króla cynku. Różne
środowiska na Śląsku coraz częściej odwołują się do tej postaci, stawiając ją za wzór.

We wtorek mija 230. rocznica urodzin Karola Goduli, żyjącego na przełomie XVIII i XIX w. legendarnego górnośląskiego przedsiębiorcy, okrzykniętego mianem króla cynku. Różne środowiska na Śląsku coraz częściej odwołują się do tej postaci, stawiając ją za wzór.

Z okazji rocznicy urodzin przemysłowca, we wtorek ukazuje się piosenka pt. "Godula", skomponowana i wykonywana przez Jolę Literską. Śląski tekst piosenki napisał Marian Makula. Tego samego dnia ma miejsce premiera minialbumu pt. "Dejcie pozór" (uważajcie). To pierwsza odsłona projektu, do którego Literska zaprosiła artystów z Rudy Śląskiej, Katowic, Chorzowa i innych śląskich miast.

Postać Goduli jest na Śląsku bardzo popularna. Podkreśla się jego zasługi dla rozwoju Rudy Śląskiej i całego regionu. Jest wzorem dla wielu biznesmenów oraz patronem ulic i szkół. Ostatnio pojawiły się głosy, że jego imię powinno nosić podkatowickie lotnisko w Pyrzowicach.

Dokonania Goduli docenia zwłaszcza Ruda Śląska. Jedna z dzielnic tego miasta nosi nazwę Godula, a rok 2008 w Rudzie Śląskiej ustanowiony był Rokiem Goduli. W ramach obchodów odbyła się m.in. gra miejska polegająca na odnalezieniu skarbu króla cynku oraz wybito lokalną monetę - talar Goduli - służącą jako środek płatniczy w wybranych sklepach i punktach usługowych w Rudzie Śląskiej.

Na początku tego roku Fundacja Zamek Chudów zapowiedziała, że odbuduje w Rudzie Śląskiej dom Goduli. Władze miasta przekazały fundacji - w ramach darowizny na cele pożytku publicznego - teren, na którym znajdują się ruiny domu Goduli oraz zamku Ballestremów. Najpóźniej za pięć lat ma tam powstać muzeum oraz centrum spotkań biznesowych. Fundacja szacuje wartość inwestycji na ok. 2 mln zł.

Karol Godula (1781-1848) był śląskim przedsiębiorcą, który dzięki inteligencji, pracowitości, uporowi i determinacji dorobił się wielkiego majątku i zasłużył dla Rudy Śląskiej. W 1801 r. rozpoczął pracę u hrabiego Ballestrema. Szybko awansował, a dzięki udziałom w hucie, otrzymanym w nagrodę od chlebodawcy, rozpoczął pracę na własny rachunek.

Słynął z surowości, przez wielu był podejrzewany o konszachty z diabłem. Według opowieści właśnie diabeł wsypywał mu przez komin talary, dzięki którym Godula stawał się coraz bogatszy. Z czasem stał się właścicielem kopalń, hut i dóbr ziemskich. W dniu śmierci jego majątek szacowano na 2 miliony talarów.

Majątek przepisał Joannie Gryzik, która po śmierci ojca i porzuceniu przez matkę wychowywała się w domu Goduli pod opieką jego służącej. Przemysłowiec, który nie miał własnych dzieci, zapewnił dziewczynce wykształcenie. Gdy Godula umarł, Gryzik miała zaledwie sześć lat. Nazywano ją "śląskim Kopciuszkiem".(PAP)

kon/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)