Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Milion dolarów" - nowy film Janusza Kondratiuka

0
Podziel się

Kinga Preis i Tomasz Karolak są w obsadzie nowego filmu Janusza
Kondratiuka, twórcy "Dziewczyn do wzięcia". Komedia "Milion dolarów" - do której muzykę skomponował
Leszek Możdżer - walczy w konkursie głównym 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

bEhnOlRx

Kinga Preis i Tomasz Karolak są w obsadzie nowego filmu Janusza Kondratiuka, twórcy "Dziewczyn do wzięcia". Komedia "Milion dolarów" - do której muzykę skomponował Leszek Możdżer - walczy w konkursie głównym 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Główną bohaterkę, Bożenkę, skromną pracownicę dużego banku, zagrała Kinga Preis. Bożenka chciałaby być zamożna, tymczasem wciąż brakuje jej pieniędzy. Mąż bohaterki, leniwy Stasiunek (Tomasz Karolak), zakochany w muzyce lat 70., realizuje własne marzenia w miejscowej tancbudzie.

Pewnego razu pojawia się wreszcie możliwość odmiany losu. Sąsiadka Bożeny, samotna staruszka, pani Marysia, dziedziczy milion dolarów. Zaraz potem umiera. Stasiunek i Bożena wietrzą szansę dla siebie i już czują się bogaczami.

bEhnOlRz

W obsadzie komedii, oprócz Preis i Karolaka, są m.in.: Rafał Mohr, Joanna Kulig, Jakub Gierszał, Hanna Konarowska, Barbara Krafftówna, Andrzej Grabowski, Krzysztof Materna, Wiktor Zborowski, Joanna Kurowska.

Kondratiuk wyreżyserował ten film na podstawie własnego scenariusza, który napisał wspólnie z Dominikiem W. Rettingerem.

Pytany, dlaczego polska publiczność tak długo czekała na jego kolejny film, Kondratiuk tłumaczy: "Byłem za granicą. Założyłem w Austrii uczelnię i robiłem filmy ze swoimi studentami. Dwa lata temu wróciłem do Polski. Najpierw przyglądałem się tej mojej nowej ojczyźnie. Przez długi czas nie mogłem się w niej odnaleźć. Dlatego postanowiłem zrobić film o nowych Polakach, nowym kraju, nowych zabawach tych ludzi, nowych problemach, o tym, jacy są dzisiaj".

Reżyser przyznał, że pomysł na komedię został zaczerpnięty z życia - podobna historia wydarzyła się kiedyś w Sopocie. "Pewna kasjerka z banku, kobieta miła i uczciwa, zauważyła +bezpański+ milion i postanowiła się nim zająć. Na takie pieniądze musiałaby pracować 120 lat. Była kasjerką, więc umiała kalkulować (...). Nagle pojawiła się szansa, żeby się wzbogacić" - opowiadał filmowiec.

bEhnOlRF
  1. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - gdzie "Milion dolarów", wraz z 20 innymi tytułami, walczy o główną nagrodę, Złote Lwy - trwa od poniedziałku, zakończy się w sobotę.

Wprowadzenie "Miliona dolarów" na ekrany polskich kin planowane jest w październiku.

Janusz Kondratiuk (ur. 1943 w Ak-Bułak na terenie dzisiejszego Kazachstanu) ma w reżyserskim dorobku m.in. filmy "Dziewczyny do wzięcia" (1972) i "Czy jest tu panna na wydaniu" (1976). W latach 90. zamieszkał w Austrii, gdzie w na uniwersytecie w Linzu prowadził wykłady ze sztuki reżyserskiej. "Milion dolarów" to pierwszy fabularny film Kondratiuka zrealizowany po powrocie reżysera do Polski.(PAP)

jp/ abe/ mag/

bEhnOlSa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)