Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Miller: ETPC zasygnalizował chęć zamknięcia sprawy więzień CIA w Polsce

0
Podziel się:

Europejski Trybunał Praw Człowieka odtajniając rozpoznawanie skargi Abd
al-Rahima al-Nashiriego, który miał być więziony w domniemanym więzieniu CIA w Polsce, "sygnalizuje
chęć szybkiego zakończenia tej sprawy" - ocenił we wtorek lider SLD Leszek Miller.

Europejski Trybunał Praw Człowieka odtajniając rozpoznawanie skargi Abd al-Rahima al-Nashiriego, który miał być więziony w domniemanym więzieniu CIA w Polsce, "sygnalizuje chęć szybkiego zakończenia tej sprawy" - ocenił we wtorek lider SLD Leszek Miller.

"W ten sposób Trybunał sygnalizuje chęć szybkiego zakończenia tej sprawy. Instytucja ta bowiem wie, że Polska nie przekaże żadnych tajnych materiałów odnoszących się do współdziałania wywiadowczego, czy walki z terroryzmem, bo narażałaby w ten sposób własne bezpieczeństwo, a także bezpieczeństwo sojuszników" - powiedział Miller dziennikarzom w Sejmie, pytany o decyzję ETPC o odtajnieniu postępowania dot. więzień CIA w Polsce.

Zdaniem lidera Sojuszu, ETPC zdaje sobie z tego sprawę, a w związku z tym śledztwo zostanie szybko zakończone. "Rozumiem, że Trybunał uważa, że to jest kwestia, którą nie powinien się dalej zajmować. Odtajnia materiały tajne, zdając sobie sprawę, że Polska w takiej sytuacji takich materiałów nie przekaże, to śledztwo pewnie niedługo zostanie zakończone" - uważa polityk.

Miler był też pytany o ocenę postawy MSZ w sprawie decyzji Trybunału w Strasburgu. Wiceszef MSZ Maciej Szpunar pytany przez PAP o decyzję Trybunału dotyczącą jawności postępowania odpowiedział, że była ona dla rządu zaskoczeniem.

"Trybunał musi sobie zdawać sprawę, że w momencie, gdy przesądza o upublicznieniu wszystkich informacji przekazanych przez polski rząd, to siłą rzeczy ogranicza naszą możliwość współpracy - podkreślił Szpunar. Jak dodał: "Będziemy zdecydowanie bardziej ostrożni. Musimy się liczyć, że wszystkie informacje, jakie przekażemy Trybunałowi staną się publicznie dostępne".

Zdaniem Millera stanowisko MSZ jest "bardzo poprawne i bardzo racjonalne". "Nie znam państwa, które chciałoby przekazywać tajne informacje o operacjach wywiadowczych, chyba że jest to państwo w stanie całkowitego rozkładu. Ufam, że państwo polskie nie jest w stanie rozkładu" - powiedział lider Sojuszu.

Jak dodał, dla państwa polskiego najważniejszym kryterium decyzji jest bezpieczeństwo własnych obywateli. "Jak rozumiem tym kryterium państwo polskie będzie się kierować" - dodał.

Według Millera wobec Polski nie zostaną wyciągnięte żadne konsekwencje. "Wszyscy doskonale rozumieją, iż każde państwo strzeże swoich oficerów, którzy prowadzą działania wywiadowcze" - powiedział.

Zwrócił uwagę, że polskie oddziały wojskowe nadal stacjonują w Afganistanie, a w związku z tym - zaznaczył - jakiekolwiek ujawnianie materiałów spowodowałoby zagrożenia życia naszych żołnierzy. "Żaden uczciwy i odpowiedzialny polski rząd nie może się na to zgodzić" - podkreślił Miller, który był premierem w latach 2001-2004.

W toku prowadzonego od sierpnia 2008 r. tajnego śledztwa w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce prokuratura bada, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim w punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm.

W 2011 r. adwokaci al-Nashiriego - osadzonego w bazie Guantanamo, twierdzącego, że był więziony także w Polsce - zaskarżyli do Strasburga "przewlekłość i nieefektywność polskiego śledztwa".

Amerykanie uznają al-Nashiriego za sprawcę ataku terrorystycznego na okręt amerykańskiej marynarki wojennej USS Cole w 2000 r. w Jemenie. Został on schwytany w Dubaju dwa lata po zamachu. Według doniesień AP w grudniu 2002 r. był w tajnym więzieniu w Polsce - zaledwie kilka dni po jego otwarciu. Al-Nashiri miał być przetrzymywany na terenie Polski w okresie 5 grudnia 2002 r. - 6 czerwca 2003 r. W trakcie przesłuchań prowadzonych w tym okresie dochodzić miało do sytuacji naruszających prawa mężczyzny. (PAP)

mzk/ par/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)