Notowania

wiadomości
16.11.2012 15:31

Miller: Hollande jest sojusznikiem Polski ws. unijnego budżetu

Szef SLD Leszek Miller uważa, że francuski prezydent Francois Hollande jest sojusznikiem Polski w sprawie nowego, wieloletniego budżetu UE. Jak podkreślił, Francja obok Niemiec odgrywa wiodącą rolę w UE, więc jest sojusznikiem bezcennym.

Podziel się
Dodaj komentarz

Szef SLD Leszek Miller uważa, że francuski prezydent Francois Hollande jest sojusznikiem Polski w sprawie nowego, wieloletniego budżetu UE. Jak podkreślił, Francja obok Niemiec odgrywa wiodącą rolę w UE, więc jest sojusznikiem bezcennym.

"(Prezydent Hollande) zarówno wypowiedział się jasno w sprawie funduszy na politykę rolną, jak i pieniędzy na politykę spójności. Myślę, że Paryż będzie naszym sojusznikiem" - powiedział lider Sojuszu dziennikarzom w Sejmie.

Prezydent Hollande zadeklarował w piątek, że Francja będzie wspólnie z Polską działać ws. nowego budżetu UE, bronić budżetu opartego o zasadę solidarności i nie przeciwstawiać sobie polityki rolnej i polityki spójności.

Według Millera, taki scenariusz jest realny "pod warunkiem, że Niemcy, które obok Paryża są poważnym graczem w UE, zostaną do tego przekonani". "To jednak, że Francuz, w tym przypadku prezydent Republiki tak mówi, to jest bardzo ważne" - zaznaczył Miller.

"(Francja) to jest sojusznik bezcenny, bo kraj ten obok Niemiec odgrywa wiodącą rolę w Unii Europejskiej. Jeden z francuskich prezydentów powiedział mi, że jest zaprzęg, który kieruje Unią Europejską: Niemcy są koniem, a Francuzi są woźnicą. Coś w tym jest i dobrze mieć dobre stosunki zarówno z koniem, jak i z woźnicą" - uważa szef Sojuszu.

Zdaniem Millera, jest też szansa na pewne nowe otwarcie w relacjach Warszawy i Paryża. "Hollande nawoływał do wzmożenia stosunków zarówno politycznych, jak i gospodarczych. Mówił o nowej roli Trójkąta Weimarskiego, o współpracy gospodarczej, więc jeżeli to zostanie wszystko wykorzystane przez stronę polską, to jest szansa na przełom i nowe otwarcie w stosunkach polsko-francuskich" - ocenił lider SLD.

Odnosząc się do sejmowego wystąpienia prezydenta Francji Miller powiedział: "Bardzo mi się podobał fragment dotyczący Unii Europejskiej, strefy euro, wspólnej perspektywy budżetowej - to jest ważne, co prezydent Francji powiedział i zbieżne z tym, co SLD w tej sprawie myśli i robi". (PAP)

mkr/mok/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz